Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Prawo, przepisy, podatki >> Zdążyć przed wzrostami. Jak nowy...

Zdążyć przed wzrostami. Jak nowy program rządu doprowadzi do nagłych podwyżek cen działek

Już od lipca mają zacząć obowiązywać przepisy nowej ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, wprowadzającej program Pierwsze Mieszkanie. Dla inwestorów, którzy myślą o zakupie działki w najbliższej przyszłości to niekoniecznie dobra informacja – nowy program niemal na pewno przełoży się na wzrost cen nieruchomości.

Program Pierwsze Mieszkanie: Bezpieczny Kredyt i Konto Mieszkaniowe

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wdrożenie dwóch rozwiązań w ramach programu Pierwsze Mieszkanie – są to Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz Konto Mieszkaniowe. Pierwsze z wymienionych rozwiązań umożliwi osobom, które spełnią odpowiednie warunki, zaciągnięcie kredytu na atrakcyjnych warunkach. Oprocentowanie takiego kredytu mieszkaniowego wyniesie 2 proc. (do tego należy doliczyć jeszcze marżę banku); będzie to możliwe dzięki dopłatom od BGK. Dopłaty do Bezpiecznego Kredytu będą wypłacane przez okres 10 lat. Po tym czasie oprocentowanie zobowiązania wzrośnie. Jednocześnie należy mieć świadomość, że kredytobiorca może utracić dopłaty do kredytu jeszcze przed końcem wskazanego okresu – z projektu ustawy wynika, że stanie się to m.in. w sytuacji wynajmu nieruchomości, jej sprzedaży czy nadpłaty kredytu przed upływem 3 lat od jego zaciągnięcia.

Drugim rozwiązaniem wprowadzanym w ramach nowej ustawy jest Konto Mieszkaniowe. Po spełnieniu odpowiednich warunków, podobnie jak w przypadku Bezpiecznego Kredytu, możliwe jest otworzenie konta oszczędnościowego i otrzymywanie co roku specjalnej Premii Mieszkaniowej od państwa. Rachunek trzeba będzie prowadzić przez okres co najmniej 3 lat; jednocześnie konto oszczędnościowe będzie można posiadać nie dłużej niż 10 lat. Zgromadzone środki trzeba będzie przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Oszczędzający zostanie jednocześnie zobowiązany do przekazywania minimalnych wpłat miesięcznych na rachunek przez cały okres prowadzenia konta.

Podwyżki cen nieruchomości są niemal pewne. W tym – działek budowlanych

Program Pierwsze Mieszkanie bez wątpienia wpłynie na ceny nieruchomości – już teraz szacuje się, że zainteresowanie nim (a zwłaszcza Bezpiecznym Kredytem) będzie znaczące. Wzrost popytu niemal na pewno przełoży się z kolei na wzrost cen, zwłaszcza że w przeciwieństwie do programu Mieszkanie bez wkładu własnego nie są przewidywane limity cen za metr kwadratowy nieruchomości (limit dotyczy jedynie wysokości udzielanego kredytu).

O ile mogłoby się jednak wydawać, że program Pierwsze Mieszkanie wpłynie głównie na ceny mieszkań i domów, o tyle warto mieć świadomość, że Bezpieczny Kredyt będzie można zaciągnąć również na budowę domu. To z kolei oznacza, że w najbliższych miesiącach możliwy jest także wzrost popytu na działki budowlane, a co za tym idzie – wzrost ich cen. Nie należy zresztą zapominać, że jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych powyżej 70 mkw. bez pozwolenia, co także może przełożyć się na wzrost zainteresowania zakupem działek budowlanych. Tym samym inwestorzy, którzy planowali zakup działki, powinni rozważyć przyspieszenie swoich działań – tak, by zdążyć przed prawdopodobnymi podwyżkami cen.

Artykuły z video