Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> ABC Inwestora, cz. I: Zabezpieczyć...

ABC Inwestora, cz. I: Zabezpieczyć swoje oszczędności – naprawdę warto!

W ostatnim czasie wiele mówi się, o wszechogarniającej inflacji i nadchodzącym kryzysie gospodarczym, dodatkowo niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą nie buduje pozytywnej wizji przyszłości. Pieniądz traci na wartości, a tym samym wartość odłożonych oszczędności na kontach bankowych. Jak więc w tych trudnych czasach zaoszczędzić pieniądze i zadbać o swoje finanse?

Co zrobić?

Inwestować, aby zabezpieczyć pieniądze przed utratą wartości. Ale w co inwestować? Odpowiedź jest dosyć prosta: w ziemię.

Dlaczego warto inwestować akurat w grunt?

Wiadomo, że ziemi nie można wyprodukować, jest to fakt, z którym nie da się dyskutować. Ta forma inwestycji jest stosunkowo bezpieczna i opiera się na stabilnym wzroście wartości ziemi. W przypadku kupna działki zabezpieczeniem jest przede wszystkim prawo własności potwierdzone aktem notarialnym, a także jej forma – działki nie da się ukraść. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny gruntów w Polsce są wciąż dużo niższe niż w innych, między innymi sąsiednich krajach, co daje potencjał do wzrostu ich wartości.

Od czego zacząć?

Najlepiej od początku… czyli od decyzji dotyczącej terminu w jakim chcemy zrealizować inwestycję i tym samym ulokować nasz kapitał w działkę. Następnie, powinniśmy zastanowić się nad miejscem, w którym będziemy szukać działki. Istotnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność inwestycyjną ziemi jest jej otoczenie i to w jakim miejscu się znajduje. Okolica bogata w atrakcje turystyczne i ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne to coś, co powoduje wzrost potencjału inwestycyjnego działki, czyli kwoty, za którą w przyszłości będziemy mogli ją sprzedać.

Atrakcyjny inwestycyjnie region – czyli jaki?

Należy myśleć przyszłościowo i mieć na uwadze sytuację w okolicy, stopień jej rozwoju i to jak jej potencjał może ,,urosnąć” w perspektywie kilku lat, podnosząc tym samym wartość naszej inwestycji. Regionem, który spełnia te wyżej wymienione kryteria, a jednocześnie cały czas pozostaje niedoceniony jest Pojezierze Mazurskie. Bajeczne jeziora, urokliwe widoki, cisza i spokój to coś, czego wiele osób w dzisiejszym świecie szuka, a w przyszłości będzie pożądać.

Samemu, czy z pomocą?

Inwestować w działkę możemy na własną rękę lub z pomocą profesjonalnej firmy pośredniczącej. Ta pierwsza opcja pozwala nam na uniknięcie płacenia prowizji pośrednikowi, ale wymaga poświęcenia czasu na poszukiwania działki i sprawdzenia jej potencjału inwestycyjnego, koniec końców inwestycja jest tego warta. Ważne jest, żeby dokładnie załatwić sprawy formalne, bo przecież nikt nie chce mieć kłopotów i marnować czasu na ,,urzędowe potyczki”. Na całe szczęście dzięki kilku wskazówkom można się szeroko uśmiechnąć i działać bez problemów.

Dokumenty to podstawa

Sprawdzenie formalności – na start powinniśmy sprawdzić działkę pod względem prawno-administracyjnym, czyli zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, upewnić się czy nie ciąży na niej hipoteka, czy posiada ona księgę wieczystą i kto ma do działki prawo. Dzięki wstępnemu rozpoznaniu będziemy mogli uniknąć nikomu niepotrzebnych niespodzianek i zrobić kolejny krok.

Ciąg dalszy wskazówek dla początkujących inwestorów już wkrótce!

Artykuły z video