Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Dom powyżej 70 mkw. bez...

Dom powyżej 70 mkw. bez pozwolenia może okazać się pułapką dla inwestorów

Już wkrótce mają wejść w życie zmiany w ustawie Prawo budowlane, zapowiadane przez rząd od dłuższego czasu. Najistotniejsza zmiana dotyczy możliwości budowy domów bez pozwolenia niezależnie od ich powierzchni. Inwestorzy powinni jednak mieć się na baczności – przepisy zawierają ograniczenia co do celu budowy.

Zmiany w prawie budowlanym w 2023 r.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego został przyjęty przez Radę Ministrów już pod koniec marca br. Po wejściu nowych przepisów w życie, rozszerzony zostanie katalog obiektów i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz dokonania zgłoszenia, powstanie Baza Projektów Budowlanych i Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego, a także – wprowadzony zostanie system e-CRUB.

Dla wielu osób planujących budowę najistotniejsze jest jednak to, że dom powyżej 70 mkw. bez pozwolenia w końcu będzie możliwy. Nowe przepisy zniosą konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę domu niezależnie od powierzchni. Obecnie możliwe jest wznoszenie budynków bez pozwolenia, o ile ich powierzchnia nie jest większa niż 70 mkw.

Pułapka dla inwestorów – dom powyżej 70 mkw. bez pozwolenia tylko na potrzeby własne

Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu bez względu na jego powierzchnię może poskutkować wzrostem zainteresowania wznoszeniem takich budynków nie tylko ze strony osób chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, ale też – inwestorów. Niestety, okazuje się, że przepisy zawierają pewne ograniczenia, które uniemożliwią uproszczenie procedury budowlanej w przypadku inwestycji realizowanych z myślą o zysku.

Po pierwsze – bez pozwolenia będzie można wybudować jedynie wolnostojący jednorodzinny budynek mieszkalny, zbudowany wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe. Oprócz tego dom może mieć maksymalnie dwie kondygnacje oraz musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Tym samym budynek, który ma zostać wzniesiony na podstawie nowych przepisów (czyli bez pozwolenia na budowę) nie może być przeznaczony, np. na najem lub siedzibę firmy – i ewentualni inwestorzy powinni mieć tego świadomość.

Należy również wspomnieć o tym, że dom powyżej 70 mkw. bez pozwolenia na budowę będzie mógł być także wybudowany na potrzeby rekreacyjne (choć z dodatkowymi ograniczeniami) – nadal mają to być jednak potrzeby własne właściciela nieruchomości.

Inne ryzyka związane z budową domu na zgłoszenie

Warto też mieć świadomość, że budowa domu na zgłoszenie o powierzchni 70 mkw. nadal będzie wymagać ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy – to istotne, ponieważ obecnie w przypadku domów poniżej 70 mkw. takiego wymogu nie ma. Tym samym osoby, które będą decydować się na budowę już na podstawie nowych przepisów, powinny o tym pamiętać.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy nowelizacja ustawy Prawo budowlane wejdzie w życie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że stanie się to jeszcze w pierwszej połowie 2023 r.

Artykuły z video