Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Analiza rynku >> Inwestycja w ziemię – indywidualnie...

Inwestycja w ziemię – indywidualnie czy przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów?

Zakup gruntów jest jedną z najbardziej opłacalnych metod pomnażania majątku, zatem coraz więcej osób interesuje się tym sposobem inwestycji. Jak to w praktyce zrealizować? Można oczywiście poszukiwać odpowiedniego gruntu na własną rękę, aby uniknąć płacenia prowizji albo wybrać firmę profesjonalnie zajmującą się pośredniczeniem w obrocie ziemią. Korzystając z oferty fachowców ma się jednak po kilku latach większą szansę na sprzedaż działki z wysokim zyskiem.   

Co można zyskać, a co można stracić kupując grunty we własnym zakresie?

Niekwestionowaną zaletą samodzielnej realizacji inwestycji w ziemię jest całkowita swoboda przy podejmowaniu wszelkich decyzji oraz to, że nie trzeba płacić prowizji. Wiąże się z tym jednak także konieczność wyszukiwania i analizowania wielu informacji, co jest czasochłonnym i żmudnym procesem.

Indywidualny inwestor pragnący samodzielnie ulokować swój kapitał w zakup gruntu musi w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego rodzajem (budowlany czy rolny) oraz lokalizacją. Należy sprawdzić ceny ziemi w regionie w przeciągu kilku lat oraz obliczyć szacunkowe koszty jej utrzymania, ponieważ nie w każdym województwie ceny rosną jednakowo (zależy to od wielu czynników – np. działki rolne na Dolnym Śląsku są droższe od tych na Mazowszu). Chodzi o to, aby wartość nieruchomości gruntowych już po kilku latach znacząco wzrosła, co wymaga znajomości rynku. Dla zwykłego człowieka zebranie wszystkich niezbędnych danych zajmie dużo czasu, a przy podejmowaniu decyzji łatwo się pomylić.

Następnie należy pomyśleć gdzie kupić działkę. Co prawda propozycji sprzedaży ziemi na rynku wtórnym nie brakuje, ale ceny te są zwykle wygórowane. Można także czekać na pojawienie się odpowiedniej oferty na aukcji komorniczej (ceny za taką ziemię są zawsze niższe od wartości rynkowej), ale wymaga to ciągłego monitorowania ogłoszeń.

Kolejnym etapem jest sprawdzenie potencjalnej działki pod względem prawno-administracyjnym (czy nie ma na niej ustanowionej hipoteki, czy ma założoną księgę wieczystą, czy grunty są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jaką mają w nim kwalifikację, czy nie są zagrożone powodzią, itp.). Końcowym etapem tych formalności jest podpisanie umowy u notariusza. Biurokracja ta może okazać się zniechęcająca, zwłaszcza, gdy nie wie się dokładnie, jakich wypisów i informacji należy szukać. Potem szczęśliwy nabywca ziemi musi ją utrzymywać (np. koszenie traw, opłacanie podatków), a następnie wybrać odpowiedni moment do sprzedaży. Proste? Jeśli nie, bardziej wygodny jest drugi wariant.

Dlaczego wyspecjalizowane firmy są lepszym rozwiązaniem przy lokowaniu kapitału w grunty?

Korzystając z usług profesjonalnego przedsiębiorcy oszczędza się czas – w Rodzinnych Inwestycjach załatwienie wszelkich formalności związanych z nabyciem, utrzymaniem oraz sprzedażą ziemi należy do obowiązków ich pracowników. Zapewniają oni wsparcie inwestycyjno-finansowe, prawne, administracyjne, podatkowe oraz doradztwo marketingowe (dotyczy to sprawdzenia wskazanych powyżej informacji dotyczących prawnego statusu gruntu oraz planów jego  dalszego zagospodarowania). Dodatkowym atutem jest nabycie ziemi po cenie niższej niż rynkowa – specjaliści wiedzą, gdzie i jak to zrobić. Pomagają oni także przy zbyciu nieruchomości – nie trzeba tracić czasu i energii na odpowiadanie na ogłoszenia i pokazywanie ziemi. Kupno i sprzedaż nieruchomości gruntowych jest dokonywane notarialnie z wpisem do księgi wieczystej, co zapewnia bezpieczeństwo i pewność transakcji.

Oferta Rodzinnych Inwestycji obejmuje wyselekcjonowane grunty na Mazurach, które na pewno po kilku latach będą warte dużo więcej. W ramach usług świadczona jest ochrona i pielęgnacja ziemi, w zakres której wchodzi m.in. drenaż, koszenie traw, usuwanie chwastów i kamieni, porządkowanie linii brzegowej (Rodzinny Program Inwestycyjny). Pozwala to klientowi zaoszczędzić czas i środki pieniężne. Ważne jest również to, że przystępując do Rodzinnego Programu Wzrostu Wartości można osiągnąć dodatkowe, ponadprzeciętne zyski dzięki zagospodarowaniu zakupionych terenów – jest to tzw. wartość dodana inwestycji. Polegają one m.in. na doprowadzeniu mediów (kanalizacji, prądu, wody), ogrodzeniu terenu, budowie dróg wewnętrznych oraz dodatkowych zabudowań (jak pomosty, latarnie oświetleniowe, place zabaw, altany). Działania te zwiększają atrakcyjność turystyczną gruntu, dzięki czemu przy sprzedaży zyskuje on na wartości.

Podsumowanie

Każdy człowiek pragnie jak najlepiej zadbać o własne interesy. Często wydaje się, że w tym celu należy wszystko (albo jak najwięcej) robić samemu. Z zakupem ziemi jest podobnie, ale należy pamiętać, że podejmowanie decyzji w tej kwestii wiążę się z koniecznością analizy wielu danych (m.in. dotyczących lokalizacji nieruchomości gruntowej, kosztów jej utrzymania i zwiększenia wartości), co wymaga wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Ulokowanie kapitału w ziemi przy pomocy profesjonalnej firmy, takiej jak Rodzinne Inwestycje pozwoli inwestorowi nie tylko zaoszczędzić czas, ale także wygenerować dodatkowy zysk związany z podniesieniem wartości gruntu (np. poprzez doprowadzenie mediów, budowę dróg).

Reasumując należy stwierdzić, że inwestowanie w nieruchomości gruntowe jest złożonym procesem, przy którym opłaca się zapłacić prowizję, aby zwiększyć wartość zakupionej ziemi i sfinalizować jej zbycie po korzystnej cenie.

Artykuły z video