Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Bez kategorii >> Ceny ziemi – co na...

Ceny ziemi – co na nie wpływa i o czym warto pamiętać?

Na ceny gruntu, podobnie jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych, wpływ ma wiele czynników – począwszy od lokalizacji, przez rodzaj działki, na MPZP kończąc. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie działki, zwłaszcza jeśli ma ona służyć celom inwestycyjnym?

Od czego zależy wartość działki? Podstawowe czynniki, czyli lokalizacja i metraż

Wartość nieruchomości – niezależnie od tego, czy mowa o działce rolnej, lokalu mieszkalnym czy domu jednorodzinnym – jest uzależniona od kilku podstawowych czynników, które zawsze w znacznym stopniu wpływają na ostateczną cenę. Mowa m.in. o lokalizacji i metrażu.

Jeśli chodzi o lokalizację, za najatrakcyjniejsze uznaje się działki położone na terenie miast lub bezpośrednio w ich pobliżu; dotyczy to zwłaszcza działek budowlanych. Dużą popularnością cieszą się też działki położone w rejonach atrakcyjnych pod względem turystycznym – tam ziemię najchętniej kupują inwestorzy, którzy chcą wybudować domki letniskowe pod wynajem, niewielki ośrodek wczasowy czy założyć gospodarstwo agroturystyczne.

W ostatnich latach sporą popularnością wśród osób kupujących ziemię w celach inwestycyjnych cieszą się Mazury. Z jednej strony jest to region kraju, w którym znajdują się liczne jeziora i lasy (a zatem jest to miejsce idealne na letni wypoczynek), z drugiej – jest to region sąsiadujący z Mazowszem, co skłania warszawiaków (i nie tylko) do coraz częstszych wycieczek na Mazury, a nawet – do zakupu w tym rejonie kraju niewielkiej działki rekreacyjnej. Tym samym działka na Mazurach ma szansę w stosunkowo krótkim czasie zwiększyć swoją wartość.

Oprócz lokalizacji istotny jest również metraż działki. Największą popularnością cieszą się działki o wielkości ok. 1000 m2 (w przypadku działek budowlanych). Warto przy tym pamiętać, że teoretycznie im większa jest działka, tym wyższa jest jej wartość, ale duże działki znacznie trudniej sprzedać – co również warto wziąć pod uwagę.

Warto też wspomnieć, że spory wpływ na cenę ziemi ma nie tylko rozmiar, ale i kształt działki. Najwięcej warte będą działki w kształcie dużego prostokąta czy kwadratu; inne grunty, trudniejsze zarówno do zabudowy jak i do uprawy, osiągają zazwyczaj niższą cenę.

Cena działki: na jej wpływ mają też rodzaj i możliwość zabudowy

Kolejnymi niezwykle istotnymi czynnikami mającymi wpływ na cenę działki są typ działki oraz (jeśli mowa o działce budowlanej) – możliwość zabudowy i uzbrojenie. Co do zasady wyższe są ceny działek budowlanych; jeszcze lepiej, jeśli dla działki wydane są już warunki zabudowy (w przypadku braku MPZP), umożliwiające postawienie co najmniej piętrowego lub dwupiętrowego budynku. Więcej kosztują też działki uzbrojone (czyli z dostępem do mediów), ponieważ kupujący może szybciej podjąć odpowiednie działania, zmierzające np. do budowy domu czy budynku letniskowego.

Nie można również zapominać, że na cenę działki ma wpływ również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dla kupującego istotne jest, co może powstać w pobliżu działki w ciągu najbliższych kilku lat (a także – co znajduje się w jej sąsiedztwie już w momencie zakupu).

Tym samym na wartość gruntu wpływ ma wiele czynników; ostateczna cena działki zależy m.in. od jej lokalizacji, wielkości, kształtu, typu, dostępu do mediów czy MPZP.

Artykuły z video