Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O regionach i wartości ziemii >> Na Mazurach. - o tym,...

Na Mazurach. - o tym, dlaczego Mazury to idealne miejsce do założenia siedliska z rodziną - walory przyrodnicze + atrakcje dla dzieci i udogodnienia dla rodziców, które powstały w ostatnich latach.

Mazury – to tutaj wiele osób odnalazło swoją oazę. Czyste powietrze, przepiękne krajobrazy, cisza, bezpieczeństwo, rozbudowana infrastruktura i przyjaźni ludzie. Dla licznych jest to idealne miejsce do życia, pracy i założenia rodziny.

Przyroda przyciąga

Niewątpliwie Warmia i Mazury to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, pod względem walorów przyrodniczych. Przepiękne widoki, czyste środowisko, brak szkodliwego smogu – to argumenty, które przemawiają za przeprowadzką w tą część kraju. Osoby, które doceniają życie w otoczeniu zieleni i spokoju, wybrały właśnie te okolice na założenie rodziny. Coraz częściej uciekamy z dużych, zanieczyszczonych miast, by móc się cieszyć bliskością przepięknej przyrody.

Niekończące się kompleksy leśne, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody – to wszystko przemawia za wyjątkowością tego regionu. Warmia i Mazury, nazywane też „Krainą Tysiąca Jezior”, to też bardzo liczne jeziora, których znajdziemy tutaj aż ponad trzy tysiące. Połączone rzekami i kanałami tworzą rozległy system szlaków wodnych, który jest doceniany przez żeglarzy (np. Szlak Spływów Krutynią, Kanał Ostródzko Elbląski).

Czyste środowisko i walory przyrodnicze stanowią o bardzo wysokiej jakości życia na Warmii i Mazurach i sprawiają, że coraz więcej osób wybiera to miejsce na założenie rodziny. Nic więc dziwnego, że region ten znalazł się jako jedyny w Europie, w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, a nominowany został do nagrody w plebiscycie na 7 nowych cudów natury.

Atrakcje dla dzieci

Warmia i Mazury to wiele atrakcji dla dzieci. Związane są one głównie z naturą, która jest przecież największym atutem tej lokalizacji.

Nie sposób pominąć uroki Kanału Elbląskiego – najdłuższego kanału żeglownego w Polsce.

Również Puszcza Piska przyciąga rodziny z dziećmi. Szczególnie – Park Dzikich Zwierząt niedaleko Kadzidłowa. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie można oglądać dzikie zwierzęta, które żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. To niewątpliwa atrakcja dla dzieci, które będą mogły pogłaskać zwierzaki, wziąć udział w ich karmieniu czy wejść razem z przewodnikiem do wybiegu.

Świetnym pomysłem na wycieczkę z pociechami jest słpyw kajakiem lub łodzią po rzece Krutynia, która ma długość około 100km. Po drodze można podziwiać przepiękne jeziora, zakola, wsie, rośliny i zwierzątka. To idealna propozycja na wyprawę z najmłodszymi.

Puszcza Borecka i Park Żubrów (położony w okolicach wsi Wolisko) umożliwia obejrzenie tych osobników z bliska, nawet podczas karmienia. Znajduje się tam prawie 100 sztuk tych zwierząt. Zobaczenie ich na żywo będzie świetną atrakcją dla dzieci.

Ciekawą rozrywką jest również wielohektarowy teren zajmowany przez Muzeum Indian i specjalnie utworzoną wioskę ze strzelnicą indiańską, namiotami tipi i sklepem z pamiątkami. To świetna zabawa dla najmłodszych, która jest urozmaicana przez organizowane tam gry zręcznościowe.

Mazury to również liczne miejsca rozrywki dla całych rodzin. Doskonale rozwinięta infrastruktura rekreacyjna daje wiele możliwości. Przez cały rok czynne jest Centrum Sportowo-Rekreacyjne Ukiel. Znajdziemy tu świetnie zagospodarowaną miejską plażę, Wodny Plac Zabaw, wypożyczalnię sprzętu sportowego, skatepark i liczne ścieżki rowerowe. Wieczorami organizowane tu są różnego rodzaju imprezy.

Zimą, miłośnicy białego szaleństwa, również Ci najmłodsi, mogą cieszyć się malowniczymi wyciągami narciarskimi w Mrągowie, Gołdapi i Lidzbarku Warmińskim.

Zabytki do zwiedzania całą rodziną

Zabytki architektoniczne bardzo wzmacniają atrakcyjność regionu dla tych, którzy cenią sobie historię i chcą ją pokazać swoim dzieciom. Bardzo dobrze zachowane zamki biskupie i krzyżackie w Olsztynie, Lidzbarku Mazurskim i Nidzicy to kierunki często wybierane na rodzinne wycieczki. Często odwiedzane są też drewniane kościoły w Ostrykole, Lubawie i Wieliczkach, czy też katedra we Fromborku lub sanktuarium maryjne w Świętej Lipce.

Warmia i Mazury to ciągły rozwój regionu

Gospodarka Warmii i Mazur ciągle się rozwija. Przykładowo, stolica województwa – Olsztyn, jest jednym z polskich miast, gdzie powstaje najwięcej powierzchni biurowych. Na dzień dzisiejszy, już tych istniejących jest ponad 50 tys. m2.

Ze względu na warunki naturalne, to właśnie w tym regionie świetnie rozwija się energetyka alternatywna. W 2007 roku powstała Stacja Energii Wiatrowej w Kisielicach. Oprócz tego, ze względu na szeroką sieć małych cieków wodnych, możliwa jest budowa małych elektrowni, co sprzyja rozwojowi sektora energetyczno-wodnego. Rozwój ten sprzyja doskonały dostęp do infrastruktury technicznej. Zatrudnienie znajdzie tu wielu wyspecjalizowanych pracowników.

Ostatnie lata przyniosły sukces związany z zakończeniem wieloletnich inwestycji w dziedzinie rozwoju i badań, które przyczyniły się do rozwoju zaplecza badawczo-naukowego i uplasowania swojej pozycji na poziomie europejskim i światowym.

Udogodnienia związane z rozwojem infrastruktury

Warmia i Mazury mogą pochwalić się łatwą logistyką, głównie za sprawą ekspresowej „siódemki”, która łączy Kraków, Warszawę i Gdańsk i liczne drogi krajowe (nr 16, 22, 51 i 65).

Niewątpliwym atutem jest również dostęp do Morza Bałtyckiego, zapewniony przez port Elbląski, który umożliwia połączenie drogowe i kolejowe z obwodem kaliningradzkim i licznymi dużymi miastami. Dodatkowo zapewnia obsługę pasażersko-turystyczną i towarową.

Mazury to również 1,2 tys. km linii kolejowych, która zapewnia połączenie między największymi miastami regionu i Polski, a w 2016 roku został nawet uruchomiony Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Warmia i Mazury to niewątpliwie doskonałe miejsce do życia i założenia rodziny. Świadczyć o tym może fakt, że miasta właśnie z tego regionu (bardzo licznie i jako pierwsze w Polsce) dołączyły sieci „miast dobrej jakości życia”. Główna idea, jaka przyświeca ruchowi Cittaslow, dotyczy zrównoważonego rozwoju  i przyjęcia celów dotyczących polepszenia jakości życia mieszkańców. Idee stowarzyszenia wspierają działania prośrodowiskowe i prospołeczne oraz rozwój nowoczesnych technologii. Wszystko to ma na celu szerzenie kultury dobrego życia, co powoduje że region staje się bardzo atrakcyjny dla mieszkańców.

Artykuły z video