Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Analiza rynku >> Warmia i Mazury, region warty...

Warmia i Mazury, region warty inwestycji?

Mazury uważane są za jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów na świecie, cechują się niepowtarzalnym klimatem, który tworzy pasmo ponad tysiąca jezior, liczne lasy i tereny zielone. To kierunek często wybierany przez turystów – uważany jest za ostoję spokoju, czystego powietrza i bliskości z naturą.

Najpiękniejszy rejon Europy

W 2011 roku Kraina Wielkich Jezior została zakwalifikowana do grona 14 finalistów w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury oraz oficjalnie otrzymała tytuł najpiękniejszego rejonu Europy. To ogromne wyróżnienie na tle takich punktów przyrodniczych jak Grand Kanion Kolorado, wulkan Wezuwiusz, czy Malediwy.

To właśnie na Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce (Śniardwy, pow. 113,8km) oraz to najdłuższe (Jeziorak, długości około 27,45km). Ponad 30% terenu województwa stanowią lasy – piękna Puszcza Piska, Nidzicka i Borecka. Mazury zostały wytypowane przez magazyn National Geografhic Traveler, jako jedno z 20 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić

To niewątpliwy argument za inwestycją w ziemię w tym regionie, ale nie jedyny. 

Ciągły wzrost wartości działek

Popyt na działki i domki na Mazurach z roku na rok jest coraz większy. Rejon ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze strony Polaków. Niewątpliwe walory tych okolic zauważone zostały też przez obcokrajowców. Rosnący popyt wpłynął na pewność inwestycji i gwarancję wzrostu jej wartości.

Od początku lat 90 ceny działek rolnych ciągle rosną, a sytuacja na rynku jest na tyle stabilna i spokojna, iż odnotować można tylko niewielkie wahania koniunkturalne. To niezwykle bezpieczny segment rynku nieruchomości. 

Doskonała lokalizacja z potencjałem

To właśnie cena i lokalizacja inwestycji są uważane za główne determinanty sukcesu, bowiem przekładają się one na zapewnienie płynności finansowej i wysokiej stopy zwrotu. Ceny działek na Mazurach są dużo niższe od podobnych położonych na zachodzie Europy, a dodatkowo dostępność wzdłuż linii brzegowej sprzyja zwiększeniu wartości i atrakcyjności. 10 razy – to o tyle średnia cena ziemi z linią brzegową jeziora w Polsce jest niższa od tej w Niemczech. 

Atrakcyjne ceny

Ceny działek na Mazurach są dużo niższe od tych oferowanych w górach i nad morzem. To obecnie jeszcze niedoszacowany region, który sprzyja okazjom zakupowym. Dostępne są tutaj liczne tereny komercyjne. Inwestorzy jednak swoje zainteresowanie kierują w dużej mierze w stronę nabycia tanich działek, odrolnieniu ich lub podziału na mniejsze.

Region jest coraz bogatszy w prywatne rezydencje, apartamentowce i tradycyjne prywatne działki nad jeziorem, a chętnych na ich zakup nie brakuje. 

Dofinansowania regionu i rozwój infrastruktury komunikacyjnej

Środki unijne na rozwój regionu w latach 2014-2020 sięgają bagatela 7 miliardów złotych, a łączna kwota przeznaczona pod inwestycję oscyluje w okolicach 13,6 miliarda złotych. Dokonywanych jest wiele działań, która mają na celu zwiększenie liczby dostępnych dróg. W najbliższych latach ma zostać dokończona budowa drogi ekspresowej S61 z Warszawy do Ełku, trasa via Baltica, obwodnica Olsztyna, czy też lotnisko w Szymanach. Działania te mają wpłynąć na zwiększenie liczby nowych klientów i turystów z całej Europy. 

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Niewątpliwą atrakcją tego regionu jest dostęp do zespołu jezior o łącznej długości przekraczającej 200 km. Miejsce to przyciąga miłośników żeglugi, wędkarstwa i leżakowania wśród niezwykłych widoków. W Europie nie znajdziemy równie rozległego i atrakcyjnego miejsca, nie tylko pod względem przyrodniczym. Oprócz odpoczynku i zwiedzania jest też możliwość wzięcia udziału w licznych zabawach i festiwalach, których na Mazurach nie brakuje.

Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwa do zrealizowania inwestycja na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, która otrzymała już dofinansowanie w wysokości 27,5 mln złotych, a łączna jej wartość wynosi 48 mln złotych. Będzie ona obejmowała wybudowanie portu pod Giżyckiem i wypożyczalni sprzętu wodnego, restauracji na jeziorze Niegocin i licznych pływających centrów serwisowych (ze smażalnią ryb, sklepem żeglarskim, spożywczym, punktu serwisowania łodzi i pobierania wody).

Oaza bezpieczeństwa

W dobie problemów z szeroko rozumianym nadciąganiem uchodźców na zachodzie i południu Europy, to właśnie Polska jest uważana za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów. Mazury są coraz częściej wybieranym kierunkiem na urlop, często omijane są już takie państwa jak Tunezja, Egipt czy Grecja. To u nas ryzyko zamachów terrorystycznych jest minimalne, co przyciąga wielu turystów z zagranicy, ceniących sobie komfort, spokój i bezpieczeństwo. 

Inwestycja w ziemię wciąż najbezpieczniejsza

To właśnie nieruchomości – również gruntowe – niezmiennie od wielu lat uznawane są za jedną z pewnych i bezpiecznych opcji inwestowania kapitału. Na nieruchomościach budowany i zachowywany jest majątek najbogatszych ludzi w Polce i na świecie. Powszechnie wiadomo, że ziemia jest dobrem ograniczonym i namacalnym, a jej wyprodukowanie jest niemożliwe. W momencie wysokiego popytu i spadku podaży klarują się idealne warunki inwestycyjne. Tylko od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, w ciągu 10 lat cena gruntów w tej części kraju wzrosła aż o 500%.

Artykuły z video