Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Analiza rynku >> Cena gruntów w rejonach atrakcyjnych...

Cena gruntów w rejonach atrakcyjnych turystycznych a ceny ziemi w dużych aglomeracjach miejskich - w co warto inwestować?

Kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy – tyle standardowo wynosi cena gruntu, przeznaczonego pod inwestycję. Ale czy na pewno wszędzie? Ceny ziemi w rejonach turystycznych a tych położonych w dużych aglomeracjach miejskich diametralnie się między sobą różnią. Obydwie opcje mogą być źródłem nieprawdopodobnie wysokich zysków. Znacząca różnica dotyczy natomiast cen gruntów w poszczególnych rejonach Polski. Niekiedy do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego wystarczy 20 000 złotych.

Bardzo wysokie ceny gruntów w dużych aglomeracjach miejskich

Dane WGN wykazują, iż najwyższe ceny gruntów dotyczą wiodących aglomeracji miejskich. W dużych miastach to deweloperzy stanowią największą grupę inwestorów. Ceny działek rosną lawinowo, głównie ze względu na ograniczoną podaż. Duże znaczenie ma też wysoki popyt, właśnie ze strony deweloperów. Ze względu na dobrą koniunkturę na rynku mieszkaniowym, deweloperzy kupują ziemię na potęgę – co skutkuje wzrostem cen gruntów ulokowanych w większych miastach Polski (szczególnie tych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową).

Ostra rywalizacja o atrakcyjne tereny inwestycyjne skutkuje pojawieniem się dwóch trendów. Pierwszym z nich jest inwestowanie w już zabudowane działki. Inwestor dokonuje rozbiórki budynków, które były tam już wybudowane lub przebudowuje je. Drugi z trendów polega na rewitalizacji budynków (często objętych kuratelą konserwatora zabytków).

Zjawiska te spowodowane są ograniczonymi zasobami działek z dobrą lokalizacją i skutkują ciągle rosnącymi cenami gruntów. Tyczy się to dużych miast, gdzie rynek mieszkaniowy jest dobrze rozwinięty.

Stąd też można zaobserwować bardzo wysokie ceny, które mogą sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Przykładowo we Wrocławiu – dobrze zlokalizowana działka z przeznaczeniem na zabudowę wielorodzinną, o powierzchni około 8 000 mkw. kosztuje aż ponad 18 mln zł.

W Warszawie (dzielnica Bemowo) – działka inwestycyjna o powierzchni 1 000 mkw. z przeznaczeniem pod zabudowę biurową kosztuje około 3,1 mln zł.

Również z Warszawie (dzielnica Włochy) – działka o powierzchni ok. 2300 mkw. z przeznaczeniem pod zabudowę handlowo-biurowo-magazynową kosztuje ponad 18 mln zł.

W dużych nadbałtyckich miastach także trzeba zapłacić naprawdę dużo. Szczególnie tyczy się to działek w nadmorskich kurortach, przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną.

Przykładowo w ścisłym centrum Świnoujścia, za działkę około 500 mkw. należy zapłacić około 1,7 mln zł. W Międzyzdrojach – działka w sąsiedztwie promenady o powierzchni 1 630 mkw. kosztuje 3,7 mln zł.

Czy ceny gruntów w dużych miastach wyhamują?

Jak wynika z opinii ekspertów Emmerson Evaluation na temat cen gruntów w dużych miastach – w najbliższym czasie będą one stale rosły. Zasoby ziemi w rejonach atrakcyjnych inwestycyjne cały czas maleją, a podaż gruntów jest fizycznie ograniczona. Inwestorzy coraz częściej kupują grunty z budynkami, które następnie rewitalizują lub przekształcają ich do nowej funkcji, np. biurowej, mieszkaniowej lub hotelowej.

Ceny działek w rejonach atrakcyjnych turystycznie wcale nie takie wygórowane

Ceny działek w atrakcyjnym rekreacyjnie miejscu są mocno zróżnicowane. Oscylują w przedziale od kilkunastu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Rejony otoczone przyrodą i położone wzdłuż linii brzegowej jeziora są wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów.

Najwyższe ceny osiągają prestiżowe lokalizacje o wysokim potencjale turystycznym i te ulokowane nad znanymi akwenami. Przykładowo – za działkę nad Zalewem Zegrzyńskim (40 km od Warszawy) należy zapłacić około 500 zl/mkw. Podobne ceny występują również na Pomorzu – za działkę nad jeziorem Ostrowita należy zapłacić między 300 a 400 zł/mkw.

Czy wszędzie jest aż tak drogo?

Na szczęście na ratunek inwestorom przychodzą Mazury. To niezwykle atrakcyjne miejsce, odwiedzane corocznie przez tysiące turystów. Wielu inwestorów, którzy chcieliby zakupić działkę w pięknym miejscu nad jeziorem wybierają właśnie to miejsce.

Z czego to wynika? Głównie z ogromnego potencjału inwestycyjnego. Spowodowany on jest świetnym położeniem Mazur na mapie Polski oraz stosunkowo niskimi cenami w niektórych rejonach.

Średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 40-60 zł. Przykładowo, można nabyć działkę rekreacyjną nad jeziorem za kwotę około 80 – 100 tysięcy złotych.

Co jeśli nie dysponujemy taką gotówką? W co inwestować?

To również nie jest przeszkodą. Nie zawsze konieczne jest posiadanie tak ogromnego budżetu jak deweloperzy, by móc prężnie inwestować i zarabiać. Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są specjalne programy, które umożliwiają inwestowanie bez angażowania znaczącej ilości kapitału. Firma Rodzinne Inwestycje oferuje Program Inwestor Ziemski, który skierowany jest do szerokiej grupy ludzi, chcących posiadać udział w działce (na zasadzie współwłasności). By wziąć udział w programie i dokonać grupowego zakupu ziemi wystarczy posiadać jedynie 20 000 zł. To kwota, która umożliwia już realne inwestowania i zarabianie na rynku gruntów. Coraz więcej osób zwraca się o wsparcie do takiej firmy jak Rodzinne Inwestycje, która jest ekspertem na rynku gruntów i służy pomocą na każdym etapie procesu zakupowego, a co za tym idzie – ogranicza ryzyko i zwiększy zysk.

Pamiętajmy zatem, że inwestowanie w ziemię jest realne dla każdego – nie zawsze na zakup ziemi trzeba przeznaczyć kilkaset tysięcy złotych. Niektóre programy umożliwiają nam to już od 20 000 zł.

Artykuły z video