Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O regionach i wartości ziemii >> Mazury jako brama na Wschód...

Mazury jako brama na Wschód z oknem na Zachód

Jednym z ważnych czynników, jaki trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem ziemi, jest lokalizacja. Warmia i Mazury są pod tym względem wyjątkowym regionem.

Wyjątkowym, bo świetnie skomunikowanym zarówno z Zachodem, jak i Wschodem. Niezwykłym atutem jest 210 km granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W Olsztynie odbywało się już Forum Współpracy Gospodarczej, służące nawiązywanie relacji handlowych pomiędzy województwem a Kaliningradem.

Co roku odbywa się wymiana handlowa między Polską a tym obszarem Rosji na kilkaset milionów złotych. Głównie chodzi o branże: rolno-spożywczą, budowlaną i turystyczną. W przypadku turystyki to poza tą tradycyjną, ciekawostką może być duże zainteresowanie turystyką medyczną i kongresową ze strony Rosjan. Poszukują oni głównie ośrodków medycznych czy centrów konferencyjnych położonych blisko granicy, a więc głównie na Warmii i Mazurach.

Zainteresowanie regionem będzie rosło. W zeszłym roku telewizja Pierwyj TVCH wyemitowała program podróżniczy, który zachęcał do odwiedzenia warmińsko-mazurskiego. Stacja nadaje swoje programy nie tylko w Rosji, ale też m.in. w krajach nadbałtyckich, na Białorusi czy Ukrainie.

Warto wiedzieć

Obecnie ruch pomiędzy państwami odbywa się na podstawie wizy, ale w przyszłości możliwe są ułatwienia. Rząd Rosji zapowiadał, że od lipca tego roku będzie dostępna elektroniczna wiza. Dodatkowo możliwe, że przywrócony zostanie mały ruch graniczny. To szczególna informacja właśnie dla regionu Warmii i Mazur, bo na jego podstawie obywatele Obwodu Kaliningradzkiego mogliby legalnie wjeżdżać głównie na teren tego województwa.

 

Inne państwa graniczące z Warmią i Mazurami

Poza Kaliningradem Warmia i Mazury są też położone na styku granicy z Litwą. Z kolei do granicy Białoruskiej z tego regionu jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. To więc świetne miejsce na inwestycję dla osób, które robią interesy ze Wschodem, mają z nim związki rodzinne lub są tam częstymi gośćmi.

To też dobre miejsce na biznesy związane z obsługą naszych wschodnich sąsiadów. Poza wymienioną już turystyką medyczną czy organizowaniem konferencji, warto wymienić organizację wesel, prowadzenie restauracji czy pensjonatów.

Tendencja wzrostowa liczby turystów zagranicznych odwiedzających region Warmii iMazur utrzymuje się od 2011 roku. (…)

W 2014 roku najwięcej obcokrajowców odwiedzających Warmię iMazury pochodziło z Niemiec – 46,5%. Kolejnymi, jednak znacznie mniej licznymi grupami turystów zagranicznych byli:

  • Rosjanie (23,4%)
  • Litwini (4,2%)
  • Francuzi (2,4%)

W analizowanym okresie odnotowano wzrost udziału turystów z Rosji o5,7%, Litwy – o 2,7%, Łotwy – o 1,1%, Estonii – o 1% oraz Wielkiej Brytanii – o 0,9% .” – pisze w swojej pracy „Postrzeganie przez turystów zagranicznych atrakcyjności turystycznej Polski” Iwona M. Batyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Planowane projekty otwierające Mazury na Wschód i Zachód

Warto też pamiętać o tym, że na długości kilkudziesięciu kilometrów Warmia graniczy z Zalewem Wiślanym. Pod względem turystycznym Kanał Elbląski jest uważany za jeden z największych cudów Polski, a plaże nad Zalewem to mocna konkurencja dla zatłoczonych nadmorskich kurortów.

Jeśli potwierdziłyby się zapowiedzi polityków o przekopaniu Mierzei Wiślanej, możliwości byłyby jeszcze większe. Można wtedy wyobrazić sobie scenariusz, w którym u nabrzeża województwa warmińsko-mazurskiego cumują promy do Szwecji czy Finlandii, a także statki wycieczkowe z Obwodu Kaliningradzkiego. To dałoby olbrzymie możliwości zarówno pod względem wypoczynku, jak i prowadzenia biznesu.

Inną perłą turystyki w okolicy jest Kanał Augustowski, którym można dopłynąć nawet na Białoruś. To unikalny sposób na transport w regionie przygranicznym i gotowy scenariusz imprezy integracyjnej, wesela czy weekendu ze znajomymi. Jeśli w przyszłości powstałoby zapowiadane połączenie wodne pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim a Podlasiem, spływy i wycieczki mogłyby zaczynać się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

 Loty z Mazur do Londynu

Jeśli chodzi o skomunikowanie z Zachodem, to do niedawna nie było ono najmocniejszą stroną regionu. To się zmieniło od czasu powstania lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, skąd można dolecieć do Dortmundu czy Londynu. W sezonie odbywają się stąd również loty do kurortów na Południu Europy. Dział VIP i obsługa samolotów prywatnych sprawiają, że podróżni z Polski czy zagranicy mogą szybko dostać się do swojego domku na Mazurach lub odwiedzić bez opóźnień lokalną konferencję. To daje duże możliwości, jeśli chodzi o dalszy rozwój regionu.

Możliwość lądowego dotarcia na Mazury z innych miejsc w Polsce i Europie znacznie się poprawia wraz z budową drogi szybkiego ruchu S7, która łączy Gdańsk z Rabką-Zdrój. Teraz o wiele łatwiej można dojechać z Elbląga czy Olsztyna do Warszawy lub Krakowa, co umożliwia dalszy rozwój turystyki. Dzięki środkom unijnym polepszyła się też ostatnio jakość torów, a co za tym idzie – skróciła się długość podróży. Dotyczy to na razie głównie torowiska między Warszawą a Gdańskiem, które częściowo przebiega przez Mazury, a także linii lokalnych wokół Olsztyna.

Artykuły z video