Zadrzewienie gruntu – co warto wiedzieć?
Działka budowlana wśród malowniczych jezior mazurskich to niewątpliwy skarb i wielki potencjał inwestycyjny, na który wpływ ma również roślinność. Decydując się na zakup gruntu, należy wziąć pod uwagę nie tylko jej topografię, kształt, infrastrukturę czy plany zagospodarowania przestrzennego, ale też istniejący drzewostan. Pojedyncze drzewa i krzewy albo ich skupiska niebędące lasem w geodezji określane są jako zadrzewienie gruntu. Mogą one stanowić o większej lub mniejszej atrakcyjności działki, a także potencjale inwestycyjnym.
Zalety i wady
Zalet posiadania drzew na działce jest wiele, poczynając od funkcji dekoracyjnej i tworzonego przez nie cienia, który w słoneczne dni daje wytchnienie, po kwestie związane z ochroną przed wiatrem. Oprócz licznych zalet zadrzewienia istnieją też wady. Gęste rozmieszczenie drzew na działce może utrudniać lub uniemożliwiać realizację inwestycji budowlanej i powodować niedobór światła dziennego. Bliskie usytuowanie budynku i starych drzew podczas wietrznej pogody niesie z kolei niebezpieczeństwo.
Krzewy i drzewa bez wątpienia nadają działce niepowtarzalnego charakteru i są jej atutem, ale jednocześnie mogą stanowić poważny problem w zagospodarowaniu przestrzennym. Na co więc zwrócić uwagę w kwestii zadrzewienia działki?
Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem jest kontakt z geodetą. Dzięki jego pomiarom uzyskamy dokładny plan gruntu wraz z naniesionymi na niego drzewami. Jeśli na działce znajdują się duże i wiekowe rośliny, współpraca z ekspertem z zakresu dendrologii wydaje się koniecznością. Warto ustalić stan zdrowia drzew i to, czy ich obecność nie zagrozi bezpieczeństwu użytkowników, infrastruktury czy budynku. Ponadto podczas budowy warto zasięgnąć opinii eksperta również, aby uniknąć uszkodzenia bądź zniszczenia drzew, które chcemy zachować. Gotowy plan z uwzględnieniem zadrzewienia działki należy przedstawić architektowi w celu dopasowania projektu domu do planów gruntu i jego zadrzewienia.
Zadrzewiona działka a budowa domu pasywnego
Domy pasywne, które buduje się, ze względów ekologicznych oraz aby obniżyć do minimum koszty eksploatacji, doskonale wykorzystują naturalny potencjał energetyczny terenu, na którym powstają. Energia słoneczna jest kluczowa dla poprawnego funkcjonowania takiego budynku, dlatego gęsto zadrzewiona działka może utrudnić jego budowę. Przed zakupem działki pod budynek pasywny warto więc zasięgnąć opinii architekta, który przygotowuje projekt.
Co z prawnym aspektem wycinki drzew?
Niekorzystne zadrzewienie działki może utrudniać inwestycję budowlaną lub ją całkowicie uniemożliwiać. Na wycięcie drzew trzeba bowiem uzyskać odpowiednie zaświadczenie, wydawane na wniosek właściciela nieruchomości. Przepisy, które to regulują, znajdują się w art. 83. Ustawy o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Ale spokojnie! Nie wszystkie drzewa ta ustawa obejmuje. Wyłączone z niej są te, których obwód pnia mierzony 5 centymetrów nad ziemią, nie przekracza odpowiednio: 80 cm w przypadku topoli, klonu i wierzby, 65 cm w przypadku kasztanowca i 50 cm w przypadku innych gatunków.
Działka zadrzewiona może okazać się ciekawym wyzwaniem i stanowić inspirującą próbę wpisania się w zastany porządek natury. Z kolei brak drzew na działce ułatwia inwestycje budowlane i pozwala na dowolne obsadzenie terenu drzewami, ale może okazać się gorszym rozwiązaniem w słoneczne i upalne dni. Podejście w tej sprawie zależne jest od preferencji inwestora.