Czy agroturystyka to nadal dobry pomysł na biznes?
Agroturystyka już od dłuższego czasu cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem – zarówno ze strony gości, którzy coraz chętniej decydują się na wypoczynek w ciszy i z dala od typowych turystycznych atrakcji, jak i osób myślących o założeniu własnego biznesu. Czy jednak agroturystyka faktycznie się opłaca? Jakich formalności należy dopełnić przy zakładaniu agroturystyki?
Czy agroturystyka się opłaca?
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w 2021 r. na wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego zdecydowało się ponad 240 tys. osób – odnotowano wtedy aż 16-procentowy wzrost liczby noclegów w takich miejscach. Można się zresztą spodziewać, że w nadchodzących latach zainteresowanie agroturystyką będzie się pogłębiać. Coraz więcej osób szuka miejsc oddalonych od miast i turystycznych atrakcji, w których można w dodatku zjeść posiłki z lokalnych produktów i obcować z naturą. Agroturystyka wydaje się zatem świetnym pomysłem na biznes, zwłaszcza jeśli ktoś posiada działkę w dobrej lokalizacji.
Należy jednocześnie mieć świadomość, że rośnie też liczba osób zakładających agroturystyki – tym samym z roku na rok konkurencja się powiększa. Z tego względu warto w jakiś sposób wyróżnić swoją ofertę.
Formalności przy zakładaniu agroturystyki
To, jak wielu formalności należy dopełnić przy zakładaniu agroturystyki, zależy przede wszystkim od tego, czy biznes takiego rodzaju chce poprowadzić osoba, która jest rolnikiem, czy taka, która nie prowadzi gospodarstwa rolniczego. W pierwszym przypadku formalności są zbliżone do zakładania jakiejkolwiek innej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna musi zarejestrować firmę i uzyskać wpis w CEIDG; obecnie wszystkich formalności można dopełnić bez przeszkód przez internet. Istotne jest jednak wybranie właściwego kodu PKD – dla agroturystyki będzie to kod 55.20.Z, czyli Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
Rolnicy, którzy chcą dodatkowo prowadzić agroturystykę, nie muszą rejestrować odrębnej działalności gospodarczej. Wystarczy że zgłoszą obiekt noclegowy do urzędu gminy i spełnią wszystkie warunki techniczne, przeciwpożarowe i sanitarne (co jest wymagane również w przypadku osób fizycznych).
Mazury: atrakcyjna lokalizacja dla agroturystyki
Osoby planujące założenie agroturystyki, a nieposiadające odpowiedniej nieruchomości, muszą najpierw znaleźć działkę lub dom w atrakcyjnej lokalizacji. Ciekawym kierunkiem mogą być Mazury – w tym regionie Polski znajduje się sporo gruntów położonych blisko jezior czy rzek, często na obrzeżach lasów lub wielkich łąk. To wymarzone miejsca do odpoczynku z dala od zgiełku, w otoczeniu natury. Warto jednocześnie pamiętać, że Mazury to również świetna lokalizacja, jeśli chodzi o inwestycję na przyszłość – grunty w tym regionie (w porównaniu z innymi rejonami Polski) nadal są stosunkowo tanie, a jednocześnie ich cena w ostatnich latach mocno rośnie. Można zatem spodziewać się kontynuacji tego trendu i tym samym wzrostu wartości działki.