Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> 2000 zł czy 2 000...

2000 zł czy 2 000 000 zł, możliwe scenariusze inwestycji jaka jest minimalna kwota wejścia do inwestycji w ziemię

W społeczeństwie istnieje przekonanie, że aby rozpocząć proces inwestycyjny w ziemię konieczne jest posiadanie dużych zasobów finansowych. Jednak – nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, na rynku są dostępne również inne sposoby, które dają nam możliwość aktywnego uczestnictwa w inwestycji, a w konsekwencji i w zysku, co istotne – bez dużego zaplecza finansowego.

Zacznijmy od tego, że aby przystąpić do jakiejkolwiek transakcji inwestycyjnej jesteśmy zobowiązani posiadać środki. Nie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku inwestycji w grunty. Jednak warto zdawać sobie sprawę z pewnej zależności. Otóż wielkość kwoty, którą musimy ulokować będzie uwarunkowana rodzajem scenariusza inwestycyjnego na jaki się zdecydujemy. Co ciekawe – wbrew pozorom – nie musi być ona wysoka, ponieważ istnieją specjalne programy, które umożliwiają inwestycję bez konieczności angażowania znacznej ilości kapitału.

Zakup „części” działki – Program Inwestor Ziemski

Firma Rodzinne Inwestycje oferuje Program Inwestor Ziemski, który umożliwia inwestycję w wyselekcjonowane tereny budowlane, dysponując jedynie 20 000 zł. Polega on na grupowym zakupie nieruchomości gruntowej na zasadzie współwłasności z zamiarem późniejszej odsprzedaży. W ramach Programu działka inwestycyjna zostaje podzielona na określoną liczbę udziałów, z których każdy jest wart dokładnie taką samą kwotę. Na skutek wspomnianego podziału, Inwestor lokuje środki w wybraną przez siebie ilość części, stając się ich właścicielem, ale nie jest zobowiązany do zakupu całej nieruchomości. W rezultacie, zdecydowanie obniża to próg wejścia w inwestycję do sumy preferowanej przez Inwestora. Warto wiedzieć, że teren może być podzielony na dowolną liczbę elementów, co wynika z jego powierzchni oraz pozostałych czynników, które wpływają na cenę. Ponadto, możliwe jest nabycie nieograniczonej ilości udziałów, zarówno od Organizatora, jak i innych Inwestorów w każdym momencie trwania Programu. Jednak to Inwestorzy, którzy posiadają pozostałe części w przedmiotowej działce, mają prawo pierwokupu. Co więcej, należy podkreślić, że Inwestor Ziemski nie wymaga od nabywcy żadnego zaangażowania, ponieważ to Rodzinne Inwestycje zajmują się procesem nabycia oraz rozwojem danego gruntu.

Proces realizacji rozpoczyna się od przystąpienia Inwestora do Programu, po czym następuje wpłata środków, przekazanie pełnomocnictw oraz przeniesienie tytułu własności, tj. udziału w formie aktu notarialnego na konkretną osobę. Wraz z zakupem pierwszej części w działce rozpoczyna się 6-letni okres trwania Inwestora Ziemskiego. Warto mieć świadomość, że w każdej chwili obowiązywania Programu można dokonać sprzedaży swojego elementu pod warunkiem przystąpienia nowego Właściciela. Kolejnym krokiem jest utrzymywanie i pielęgnacja gruntu w ramach Rodzinnego Programu Inwestycyjnego, a także rozwój infrastruktury terenu w zakresie Rodzinnego Programu Wzrostu Wartości, co – jak już wspomniano powyżej – nie leży w kompetencji nabywcy. Z kolei, na zakończenie programu, zostaje uruchomiona procedura sprzedaży w celu realizacji zysku. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że Organizator może zaproponować sprzedaż gruntu w dowolnym momencie przed okresem upływu 6 lat, na przykład z powodu wzrostu wartości działki. Taka procedura jest wszczynana na wniosek Organizatora i powzięcia uchwały przez Inwestorów, natomiast rozpoczyna się od ustalenia minimalnej ceny ziemi. W przypadku finalizacji transakcji, Organizator pobiera prowizję w wysokości 5% + Vat.

Do niewątpliwych zalet Programu Inwestor Ziemski należy zaliczyć możliwość inwestowania już od 20 000 zł oraz komfort wynikający z bezobsługowości inwestycji, a co za tym idzie brak konieczności pielęgnacji gruntu i alternatywę przeznaczenia tego czasu na realizację własnych przedsięwzięć. Dodatkowo, dziedziczenie udziałów i alternatywa ich zbycia w wybranym przez siebie momencie, bezpieczeństwo poświadczone aktem notarialnym, a także profesjonalny sposób realizacji zysku w postaci sprzedaży nieruchomości. Natomiast, po dodaniu do powyższych cech możliwości korzystania z walorów działki oraz terenów rekreacyjnych, chyba już nikt nie będzie miał wątpliwości co do słuszności oraz korzyści płynących z Inwestora Ziemskiego.

Zakup całości nieruchomości

Dla porównania przyjrzyjmy się jak przedstawia się inwestycja w zakup całych działek. W tym celu dokonajmy analizy kilku osad prezentowanych przez Rodzinne Inwestycje, które obecnie są na sprzedaż. Pierwszą z nich jest ziemia inwestycyjna zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Wilnowo oddalonej o 28 km od Olsztyna. Warto zdawać sobie sprawę, że cała okolica zaliczana jest do prestiżowej, z uwagi na ilość 4 i 5 gwiazdkowych hoteli. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, działki są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, a ponadto jest na nich możliwa budowa garaży, budynków mieszkaniowo-usługowych, usługowych oraz parkingów. Wśród zalet terenu z pewnością należy wymienić jego położenie, ponieważ jest zlokalizowany nad jeziorem Narie, jednym z największych jezior ze strefą ciszy, malowniczymi wyspami i urozmaiconą linią brzegową, do którego prowadzi prywatna plaża. Dodatkowo, spokój oraz komfort zapewnia otaczający działkę z dwóch stron, wielohektarowy las, dając możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury. Cena za przykładową osadę o pow. 1559m2 z prywatną plażą w rejonie słynącym z luksusowych hoteli wynosi 126 279zł.

Kolejnym gruntem jest ziemia budowlana z linią brzegową oraz – podobnie jak powyżej – prywatną plażą, jednak tym razem umiejscowiona w jednym z najpiękniejszych zakątków Mazur. Wspomnianym zakątkiem jest miejscowość Kiersztanowo, położona 8 km od Mrągowa. Do zdecydowanych korzyści zalicza się pagórkowate ukształtowanie terenu z cudownymi widokami rozległych zielonych łąk. Co więcej, jak sama nazwa miejscowości wskazuje, osada zlokalizowana jest nad rynnowym jeziorem Kiersztanowskim, mierzącym prawie 5 000m. długości i powierzchnią 148ha, połączonym z jeziorem Juno, co umożliwia żeglugę wodną aż do Mrągowa. Dodatkową atrakcją jest prom spacerowy, kursujący po jeziorze Kiersztanowskim w sezonie turystycznym. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego w tym wypadku działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową, rekreacyjną oraz turystyczną. Poglądowa osada inwestycyjna o powierzchni 1465m2 kosztuje 248 032zł, z kolei za inny, lecz pobliski grunt, dedykowany do sprzedaż o powierzchni 4801m2 trzeba zapłacić już 499 304zł. Jednak to nie najwyższa cena ziemi inwestycyjnej na Mazurach, ponieważ nad samym Jeziorem Juksty znajduje się duża osada, która równomiernie dużo kosztuje, a dokładnie cena terenu o powierzchni 10035 m2 to 792 765zł.

Porównanie cen

Oczywiście nie bez kozery przedstawiono tak rozległe zarówno powierzchnie, jak również i ceny działek inwestycyjnych. Celem powyższego zabiegu było uzmysłowienie, jak różne – w tym wypadku jedynie w województwie warmińsko-mazurskim – są koszty wejścia w inwestycję. Może to być 126 279zł, może 248 032zł, ale może także 499 304zł, czy nawet prawie 800 000zł. Jak wiadomo, nie każdy dysponuje takimi środkami finansowymi. Jednak to nie przesądza o uczestnictwie w procesie inwestycyjnym, ponieważ dzięki Programowi Inwestor Ziemski, nadal mamy możliwość inwestycji w grunty. Wystarczy jedyne 20 000zł, by móc rozpocząć swoją przygodę z inwestycją i w rezultacie cieszyć się z osiągniętych zysków. Tylko od nas samych zależy, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na daną transakcje, a jak widać na powyższych przykładach rozpiętość cenowa jest ogromna.

Artykuły z video