Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> ABC Inwestora, cz. II: Pierwsze...

ABC Inwestora, cz. II: Pierwsze koty za płoty

W poprzednim wpisie omówiliśmy po krótce zalety inwestowania w ziemię, których jest w rzeczywistości długa lista. Wiemy, co wpływa na to, że region jest ,,atrakcyjny” pod zakup działki i na jakie elementy formalne należy zwrócić uwagę na samym wstępie.

Co dalej?

Powinniśmy sprawdzić kilka elementów. Pierwszym z nich jest bezpośrednie sąsiedztwo działki i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W końcu chcemy, żeby nasza inwestycja była bezpieczna i nie obdarowała nas niespodziankami w postaci przebiegającej tuż obok drogi szybkiego ruchu, albo budowlanego magazynu. Dalej nie powinniśmy rezygnować ze sprawdzenia tego czy upatrzona przez nas działka jest uzbrojona, czyli czy posiada przyłącza do niezbędnych mediów takich jak: prąd, woda, gaz i czy w jej pobliżu znajduje się wodociąg oraz kanalizacja.

Czemu powinniśmy to wszystko sprawdzić?

Po pierwsze: żeby zaoszczędzić czas na dalszym etapie inwestycji i, koniec końców, nie musieć wszystkie załatwiać od początku. Kolejną kwestią jest mądre dysponowanie środkami -zdecydowanie lepiej będzie spożytkować je do rozwoju samej inwestycji. Istotny jest też dostęp do drogi publicznej, jeśli go nie ma powinniśmy wystąpić do organów administracyjnych i dowiedzieć się na jakich warunkach go uzyskamy. Czym lepiej działka jest rozwinięta przez pierwotnego właściciela, tym korzystniej dla nas. Oczywiście dużo prościej byłoby ,,wejść na gotowe” i nie zawracać sobie tym wszystkim głowy. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika, który wszystkie wyżej wymienione punkty zweryfikuje za nas.

Czy niechcianych niespodzianek możemy uniknąć i się przed nimi zabezpieczyć?

Tak, jest to możliwe i takie rozwiązanie znajduje swoich entuzjastów. Zamiast kupować pojedynczą działkę możemy zdecydować się na taką, która wchodzi w skład zorganizowanej osady, czyli parceli będącej częścią wyselekcjonowanego terenu z zaplanowaną infrastrukturą. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Zorganizowana osada to planowy i stabilny rozwój działek wchodzących w skład osady, ponadto koszty dzielone są pomiędzy osoby ,,tworzące osadę”. Następną zaletą jest to, że grunty znajdujące się dookoła nas też są przystosowane do rozwoju i nie musimy się dzięki temu martwić o to, że obok nas powstanie uciążliwa budowla, która kolidowałaby z naszą inwestycją.

Polecane

Artykuły z video