Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O regionach i wartości ziemii >> 300 kilometrów trasy rowerowej wokół...

300 kilometrów trasy rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników turystyki rowerowej. Wszystko wskazuje na to, że już w tym roku będziemy mogli planować wyjątkowy, aktywny urlop na Mazurach – co prawda, Mazurska Pętla Rowerowa nie została jeszcze oficjalnie oddana do użytku, jednak już wybudowano ponad 90% ścieżek oraz ponad połowę MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów z infrastrukturą wypoczynkową.

Pora zadbać o kondycję

Chyba najwyższy już czas oficjalnie pożegnać zimę i zacząć myśleć o aktywnym spędzaniu coraz bardziej wiosennych dni i, być może, planowanie urlopu – doskonałym pomysłem będzie rodzinna wycieczka na Mazury, gdzie właśnie powstaje wyjątkowa inwestycja dla miłośników turystyki rowerowej w ramach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – ponad trzystu kilometrów ścieżek rowerowych połączonych w Mazurską Pętlę Rowerową obejmującą wiele popularnych miejscowości, jak Węgorzewo, Giżycko, Mikołajki, Mrągowo, Pisz czy Ruciane-Nida. To obszar obfitujący w multum atrakcji turystycznych i historycznych (na przykład zespół pałacowo-parkowy Lihndorffółw z XVII wieku w Sztynorcie, Kanał Młyński w Węgorzewie czy czy zabytkowy most obrotowy w Giżycku) oraz wspaniałe i niepowtarzalne rezerwaty, jeziora, wyspa kormoranów, największa ostoja żurawi, szlaki kajakowe, a także liczne wypożyczalnie niemal dowolnego sprzętu rekreacyjnego.

Odpoczynek na łonie natury

Projekt zakładał budowę ścieżek rowerowych o urozmaiconej nawierzchni (20% mają stanowić trasy leśne), odpowiednie oznakowanie, a przede wszystkim zorganizowanie aż osiemnastu Miejsc Obsługi Rowerzystów z infrastrukturą w postaci wiat wypoczynkowych z dostępem do gniazdek elektrycznych, toalet, a także wybudowanie dziewięciu wież widokowych. Zgodnie z założeniami, sfinalizowanie inwestycji i zakończenie budowy zaplanowane jest na koniec tego roku, chociaż z wielu odcinków wyznaczonej trasy rowerowej można korzystać już dzisiaj, a zaawansowanie prac na kolejnych jej odcinkach stoi na wysokim poziomie. Co więcej, budowany szlak rowerowy na swoim północnym odcinku w okolicach Węgorzewa ma łączyć się z przebiegającym tam Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, który jest obecnie chyba najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce.

Szosówka da radę?

Mimo że rowery szosowe są ostatnio u nas bardzo popularne i na większości wybudowanych odcinków trasy sprawdzą się doskonale, to raczej polecilibyśmy rowery typu MTB lub trekkingowe z oponami o profilu lekko terenowym, które znacznie lepiej sprawdzą się na luźnej, żwirowej lub piaszczystej nawierzchni, w jakie również obfitują mazurskie szlaki. Nawet jeśli możecie pozwolić sobie jedynie na weekendową wyprawę, wystarczy poczekać na kilkanaście stopni na plusie za oknem, pakować auto i niebawem cieszyć się wspaniałymi widokami z rowerowego siodełka i najświeższym powietrzem w Polsce.

Artykuły z video