Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Prawo, przepisy, podatki >> Umowa przedwstępna – sprawdź, dlaczego...

Umowa przedwstępna – sprawdź, dlaczego warto ją zawrzeć przed ostatecznym zakupem działki

Przed dokonaniem zakupu działki należy dopełnić wielu formalności – zwłaszcza jeśli mowa np. o gruncie rolnym. Po weryfikacji wszystkich niezbędnych informacji i ustaleniu warunków transakcji dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Należy jednak wiedzieć, że często przed sfinalizowaniem zakupu warto zawrzeć jeszcze jedną umowę. Chodzi o umowę przedwstępną, która przynosi kupującemu sporo korzyści.

Umowa przedwstępna zakupu działki: czym jest i dlaczego warto ją zawrzeć?

Najczęściej umowę przedwstępną zawiera się przed zakupem mieszkania; jest to jednak umowa, którą warto podpisać również przed nabyciem działki. Umowa ma na celu zabezpieczyć interesy obu stron oraz doprowadzić do sfinalizowania transakcji.

Umowa przedwstępna jest rozwiązaniem szczególnie korzystnym dla kupującego. Dzięki jej zawarciu nabywca ma pewność, że cena działki nie wzrośnie. Jest to istotne, ponieważ na dopełnienie wszystkich formalności i sfinalizowanie zakupu trzeba niekiedy czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy (w przypadku gdy nabywca chce sfinansować zakup kredytem hipotecznym).

Możliwość zakupu działki na kredyt hipoteczny to zresztą kolejna zaleta umowy przedwstępnej. Bez jej podpisania przyszły nabywca nie może starać się o zaciągnięcie zobowiązania w banku – umowa jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie musi dostarczyć kredytobiorca, by móc otrzymać z banku środki na zakup nieruchomości.

Czy umowa przedwstępna oznacza, że transakcja musi dojść do skutku?

Wiele osób jest przekonanych, że umowa przedwstępna gwarantuje sfinalizowanie transakcji. Warto jednak mieć świadomość, że wiele zależy w tym przypadku od formy umowy. Jeśli strony zdecydują się na podpisanie zwykłej umowy cywilnoprawnej, to sprzedający może mimo wszystko wycofać się z transakcji – w takim wypadku poniesie jedynie dodatkowe koszty finansowe (będzie zobowiązany do zwrócenia zadatku wpłaconego przez kupującego w podwójnej wysokości). Jeśli jednak umowa zostanie podpisana u notariusza, a jedna ze stron będzie chciała wycofać się z transakcji, druga strona może domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem. Z tego względu warto zdecydować się na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna zakupu działki?

Każda umowa przedwstępna zakupu działki powinna zawierać określone elementy. Konieczne są dane sprzedającego i nabywcy, dane dotyczące działki (m.in. numer, numer księgi wieczystej, adres, powierzchnia itd.), oświadczenie sprzedającego o byciu właścicielem działki, a także cena nieruchomości, termin zawarcia umowy przyrzeczonej czy wysokość zadatku wpłacanego przez kupującego. Strony mogą również wpisać do umowy przedwstępnej dodatkowe warunki – czyli np. określić, w jakich sytuacjach kupujący jest zwolniony z obowiązku podpisania umowy przyrzeczonej. Jest to popularne zabezpieczenie na wypadek, gdyby nabywca nie otrzymał kredytu hipotecznego.

w co warto zainwestować

Umowa przedwstępna ma zatem sporo zalet – i z tego względu warto ją zawrzeć nie tylko przed zakupem mieszkania czy domu, ale również działki. Należy jednak pamiętać o obowiązkach wynikających z umowy i o tym, by zawrzeć ją w odpowiedniej formie – zwłaszcza jeśli nabywcy bardzo zależy na zawarciu umowy przyrzeczonej.

Artykuły z video