Tajniki ksiąg wieczystych – czy na pewno takie straszne?
Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości lub gruntu powinniśmy być uważni i zdawać sobie sprawę z tego co jest dla nas kluczowe. Z pewnością, niezmiernie ważnym aspektem przed podejściem do umowy przedwstępnej lub aktu notarialnego jest sprawdzenie stanu prawnego przedmiotu, nad którego zakupem się zastanawiamy. Nie jest to wcale takie trudne, a wiedza ta z pewnością jest niezwykle istotna.
Dla niektórych, już sam termin księga wieczysta przysparza stresu. Na szczęście często okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Informacje zawarte w księdze, już w pierwszym zetknięciu wydają się być niezrozumiałe i kłopotliwe, a przynajmniej zagadkowe. Początki wydają się być trudne. Często nie wiemy gdzie znaleźć księgę, a tym bardziej jak się nią posługiwać.
Czy na pewno jest czego się obawiać? Jakie tajniki skrywają księgi wieczyste?
Pamiętajmy, że tak naprawdę są one nam bardzo pomocne. Pozwalają nam bowiem, uchronić się przed niemiłymi niespodziankami, które mogą nas spotkać podczas zakupu nieruchomości.
W jaki sposób?
Wyszukiwanie ważnych informacji
Księgi wieczyste prowadzą wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych, a dostęp do nich ma każdy. Bowiem rejestr ten jest jawny i publiczny, tym samym jest udostępniany po wnioskowaniu osoby zainteresowanej (wnioski są dostępne we wszystkich wydziałach ksiąg wieczystych sądu). Należy wiedzieć, że obecnie większość ksiąg jest prowadzonych elektronicznie, a z taką wersją księgi można się swobodnie zapoznać online.
Zacznijmy więc od początku – czyli jak dostać się do księgi wieczystej? Jest to niezmiernie łatwe. W tym celu wcale nie musimy się wybierać do żadnych instytucji. Wystarczy wejść na jedną z licznych stron internetowych, która doprowadzi nas do celu. Jedną z nich jest strona ekw.ms.gov.pl (Ministerstwa Sprawiedliwości). Wpisujemy numer księgi wieczystej, którą przekaże nam agent nieruchomości lub sam właściciel. Oczywiście jest też możliwość wyszukania KW nieruchomości po adresie lub numerze działki (na specjalistycznych portalach). Jednakże, jeśli właściciel nie zechce podać nam numeru księgi, to też jest dla nas cenna informacja, która powinna zwiększyć naszą czujność.
Rozpracujmy księgę wieczystą
Co możemy znaleźć w księdze wieczystej? Cztery główne działy, gdzie pierwszy jest podwójny, jak również okładkę. Znajdziemy tam rubryki i pola wypełnione bardzo rozmaitymi informacjami. Dla ułatwienia – szybko zauważymy, że każda księga wieczysta ma dokładnie taką samą budowę i strukturę, bez znaczenia jaki typ nieruchomości opisuje.
Dział pierwszy jest złożony z dwóch: I-O oraz I-Sp. Ten pierwszy dotyczy opisu danych adresowych i geodezyjnych danej nieruchomości (odnajdziemy tam takie informacje jak adres nieruchomości, powierzchnię, jej przeznaczenie, jak również opis poszczególnych pomieszczeń czy wskazanie numerów lokali w budynku). Z kolei I-O ukazuje nam prawa przysługujące właścicielowi nieruchomości, jak również informacje w obrębie udziału w nieruchomościach wspólnych.
Drugi dział wskazuje nam właściciela nieruchomości. Gdy jest ich większa liczba – przedstawiona jest wielkość udziałów poszczególnej osoby. Niestety, częstym zjawiskiem jest brak wykazania innej osoby, która ma prawa do nieruchomości, która jest obecnie wystawiona na sprzedaż. Dlatego też zapoznanie się z tymi zapisami w KW może nam pomóc w uniknięciu rozczarowania i napotkania przykrych niespodzianek.
Odnośnie niemiłych niespodzianek – co może nas spotkać?
Tutaj warto wspomnieć o trzecim dziale, który tyczy się w głównej mierze obciążeń, leżących na nieruchomości. Przykładowo, możemy spotkać się z wpisami o egzekucji z nieruchomości, które pojawiają się gdy ma być ona poddana licytacji komorniczej. W dziale tym znajdziemy również wszelkie roszczenia i służebności, które obciążają nieruchomość. Po co nam ta wiedza? W celu uniknięcia zakupu nieruchomości gdzie zamieszkuje lokator, posiadający służebność osobistą. Pamiętajmy więc jak niezwykle ważnym aspektem przed podjęciem zakupu nieruchomości jest sprawdzenie wpisów w księgach, głównie tych wskazanych w dziale trzecim.
Hipoteka – czy na pewno taka straszna?
W dziale czwartym wpisane są wszelkie hipoteki. Znajdziemy tutaj informację o rodzaju hipoteki, czy innego zadłużenia. Widnieje tam również kwota zadłużenia, waluta w jakiej została zaciągnięta oraz wszelkie niezbędne informacje o wierzycielu. Czy powinniśmy obawiać się zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką? Nie do końca. Nabywca jest bowiem zabezpieczony. Pieniądze, które wpłaca nie wędrują do rąk zadłużonego, tylko na konto techniczne banku, gdzie kredyt został zaciągnięty. Daje to nam gwarancję spłaty zadłużenia. Oczywiście, pozostała część kwoty trafia do właściciela nieruchomości.
Jak widzimy, księgi wieczyste nie są wcale takie skomplikowane i trudne do rozszyfrowania. Cztery działy, z których się składa księga są szczegółowo podzielone na konkretne informacje. Należy pamiętać, że zapoznanie się z wpisami księgi wieczystej jest zabezpieczeniem nas samych, bowiem zwiększa to naszą wiedzę o nieruchomości, nad której zakupem się zastanawiamy. To właśnie księga wieczysta często może nas ustrzec przed wszelkiego rodzaju nieprzyjemnościami i problemami. Jeżeli zapisy księgi wieczystej są dla nas niezrozumiała, warto zapytać o nie notariusza, naszego agenta nieruchomości lub skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się w naszym imieniu sprawdzeniem nieruchomości.