Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Osada na Mazurach – czym...

Osada na Mazurach – czym różni się od zwykłej działki?

Polska to kraj, w którym jest wiele pięknych miejsc, to jednak Mazury są marzeniem wielu osób. To właśnie ten rejon wybierany jest jako kierunek na urlop, to właśnie o zamieszkaniu tam marzy wielu mieszkańców miast, szczególnie dużych aglomeracji.  I wcale to nie dziwi, bowiem jest to region z charakterem. Na Mazurach bardzo popularne jest mieszkanie na terenie osad. A czym właściwie charakteryzują się osady i dlaczego ludzie tak bardzo chcą tam zamieszkiwać? O tym w poniższym artykule.

Osada – co mówi ustawa?

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych definiuje czym jest osada. Otóż użyte w ustawie określenia oznaczają: „osada – niewielką jednostkę osadniczą na terenie wiejskim o odmiennym (wyróżniającym się) charakterze zabudowy albo zamieszkaną przez ludność związaną z określonym miejscem lub rodzajem pracy, w szczególności: osadę młyńską, osadę leśną, osadę rybacką, osadę kolejową, osadę po byłym państwowym gospodarstwie rolnym; osada może być samodzielna lub może stanowić część innej jednostki osadniczej;”. Osada – zgodnie z tym co mówi rozporządzenie z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów – może być zaliczana do rodzaju miejscowości.

Kilka słów o historii osady

Osada ma swoją długą historię. Etnologicznie jest to miejsce dłuższego pobytu grupy ludzi wraz z szeregiem urządzeń, które zostały wykonane przez nich samych, by poprawić sobie warunki życia i zapewnić je odpowiednimi do prowadzonego przez tę grupę ludzką trybu i poziomu życia.

Dawniej, w Królestwie Polskim, przyjmowano, że osada przyjmuje wielkość pośrednią pomiędzy wsią a miastem. Kiedy w latach 1869-1870 nastąpiły duże reformy administracyjne to wówczas na 452 miasta odebrano prawa miejskie aż 338 spośród nich. Otrzymały one natomiast czysto honorowe miano osady, dzięki czemu lokalna społeczność mogła wyróżniać się spośród wsi. Miano to jednak nie nadawało mieszkańcom żadnych dodatkowych praw.

Najsłynniejszą polską osadą jest leżący w województwie kujawsko-pomorskim Biskupin, a odkrycie tej właśnie osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko polskiej, ale i europejskiej archeologii.

Osady na Mazurach

Na Mazurach pierwsze osady datowane są na okres mezolitu, czyli na około 13 tysięcy lat temu. To właśnie już wtedy przybywały na te tereny należące do kultury świderskiej grupy łowców migrujących za reniferami. Plemiona te nie były osiadłe, tak więc nie było też hodowli czy zasiewanych pół. Skutkiem tego był brak jedzenia, dlatego też musiano za nim podążać.

Obecnie Mazury swoim urokiem przyciągają całe rzesze turystów. I nic dziwnego, ponieważ prezentują się pięknie, a i oferują bardzo wiele. Są świetnym miejscem na odpoczynek i relaks na łonie natury. Agroturystyka i w ogóle turystyka bardzo się tu w ostatnich latach rozwinęły. Ludzie potrzebują miejsc, w których mogą po prostu wypocząć, a mieszkańcy Mazur wychodzą im naprzeciw z odpowiednią ofertą. Można więc znaleźć tu wiele osad, które są luksusowymi ośrodkami. Samo określenie „osada” już przyciąga, a przebywanie w tym miejscu daje gościom poczucie relaksu w kameralnym miejscu.

Jednak osady są przeznaczone nie tylko dla odwiedzających. Można tu też przecież zakupić działkę budowlaną i Mazury uznać za swoje miejsce na stałe lub chociaż na wypady weekendowe i świąteczne.

Osada różni się jednak trochę od zwykłej działki. Działka – zgodnie z tym, co mówi ustawa – zawsze stanowi część innej jednostki osadniczej, tj. wsi czy miasta. Osada z kolei może być częścią jakiejś jednostki, ale równie dobrze może być jednostką samodzielną. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta tej formy, szczególnie dla tych, którym zależy na pewnego rodzaju prestiżu. Osada może być bowiem osobna formą i tworzyć odrębną jednostkę, a więc wtedy nie jest częścią jakiejś miejscowości.

Osada, która jest częścią jednostki, może mieć też odmienną i wyróżniającą się zabudowę i charakter. To również ogromna zaleta, bowiem wiele osób, które przeprowadzają się z dużych miast na Mazury, mają wobec tego miejsca swoje plany i oczekiwania. Bardzo często chcą, by ich miejsce – dom, budynki czy w ogóle cała działka, wyróżniały się. Różne są ku temu powody, najważniejsze jednak, ze tu mają możliwości na realizację swoich zamierzeń.

Często na Mazurach osady kupowane są w celach biznesowych. Jak już wspomniano jest o doskonałe miejsce na prowadzenie hotelu czy agroturystyki. Goście chcą wypoczywać w ciekawych miejscach, a tematyczne osady idealnie wpasowują się w ich potrzeby. Jest wiele ośrodków, które są osadami i które oferują świetne warunki do wypoczywania.

To, czy zakupić działkę czy osadę, zależy od potrzeb kupującego. Mazury dają jednak doskonałe możliwości na życie w wyjątkowym miejscu i posiadanie swojej prywatnej osady.

 

 

 

Artykuły z video