Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O regionach i wartości ziemii >> Jakie walory mają grunty w...

Jakie walory mają grunty w okolicach jeziora Narie?

Działkę na Mazurach można kupić w celach użytkowych, budowlanych albo inwestycyjnych. W tym ostatnim przypadku szczególnie ważna jest lokalizacja posiadłości, ponieważ jeśli znajduje się ona w rejonie atrakcyjnym turystycznie, łatwiej ją później sprzedać z zyskiem. Firma Rodzinne Inwestycje oferuje nabycie działek w okolicach jeziora Narie, jednym z najbardziej ciekawych rejonów Mazur.    

    Jezioro Narie – największy atut regionu

Jezioro Narie jest inne niż inne zbiorniki wodne w regionie – występują tu zatoki, półwyspy, góry i wysepki. Ma ono najdłuższą i najbardziej urozmaiconą ze wszystkich polskich jezior linię brzegową (o długości ponad 50 km). Malownicze zatoki (Ponary) i liczne półwyspy (np. Długi Ostrów, Zielony Róg)  sprawiają, że żegluga po tym rozległym akwenie wodnym (o powierzchni 1225–1240 ha) zawsze jest atrakcją. Wpływa na to także różnorodność powierzchni – szerokie przestrzenie (ok. 3 km) sąsiadują z wąskimi przesmykami (do 150 m). Jezioro Narie łączy się z innymi jeziorami poprzez strumyki takie jak Czerwona Strużka czy Naria. Jedną z najciekawszych atrakcji tego zbiornika wodnego są wyspy – jest ich aż 19. Do największych zaliczają się: Duża Wyspa, Mała Wyspa, Duchów, Kaczy Ostrów, Złota i Wielki Ostrów. Ta ostatnia porośnięta jest starym lasem lipowym. Urozmaiceniem ukształtowania terenu tego regionu są wzniesienia: Zamkowa Góra (146 m wysokości) i Dzwonkowa Góra (131 m wysokości) położone na południowym półwyspie jeziora Narie.

Rzesze turystów przyjeżdżają tu, by nacieszyć się spokojem i nieskażoną przyrodą. Całe jezioro objęte jest strefą ciszy, co oznacza, że obowiązuje zakaz pływania z użyciem silników spalinowych. Dzięki temu udaje się zachować wysoki stopień czystości wód – ono ma II klasę czystości. Korzystają z tego wędkarze, którzy mają wyśmienite warunki do połowu szczupaków, węgorzy, sielawy, linów i okoni. Zróżnicowane ukształtowanie dna jeziora Narie (pagórkowata powierzchnia przeplata się z licznymi rynnami) oraz duża przejrzystość wody (do 5 m) sprawia, że jest ono atrakcyjnym miejscem dla nurków. Szczytowa głębokość sięga 44m.

Największe ośrodki wypoczynkowe w okolicy

Agroturystyka w okolicy jeziora Narie rozwinęła najbardziej się w dwóch miejscowościach – Kretowinach i Bogaczewie. Znajdują się tam liczne domki letniskowe, pensjonaty oraz hotele (np. Biały Łąbędź). Turyści mogą korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu restauracji, wypożyczalni sprzętu wodnego, boisk i plaż. Pensjonat „Vertigo” posiada bazę nurkową z wypożyczalnią sprzętu oraz wykwalifikowaną kadrą instruktorów. W Bogaczewie znajduje się baza żeglarska Morąskiego Klubu Żeglarskiego Keja oraz strzelnica sportowa. Osoby odwiedzające te strony mogą cieszyć się czystym powietrzem (są to Zielone Płuca Polski) podczas spacerów po lesie (nordic walking) lub wycieczek rowerowych.

Miejscowości w pobliżu osady w okolicach jeziora Narie

Działki, które można nabyć w firmie Rodzinne Inwestycje są położone blisko od Morąga, tuż przy wsi Wilnowo, w niedalekim sąsiedztwie Ostródy. Lokalizacja ta jest niezwykle korzystna, ponieważ Morąg jest miastem posiadającym wiele zabytków przyciągających turystów. Należy do nich gotycki ratusz wybudowany w 1444 r. Wprawdzie w 1945 r. został on niemal doszczętnie zburzony, ale dzięki renowacji odzyskał swój dawny styl. Obecnie odbywają się tu sesje Rady Miasta, a także organizowane są spotkania kulturalne oraz koncerty.

Będąc w mieście warto odwiedzić gotycki Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Zachowały się w nim oryginalne XV-wieczne malowidła ścienne w prezbiterium, monumentalny krucyfiks z końca XIV w., rzeźbione ołtarze w epoki renesansu oraz wykonane w XIV w. rzeźbione płyty nagrobne upamiętniające dobroczyńców kościoła, małżonków Dohnów. Ważnym elementem historii tego miasta jest zamek krzyżacki wybudowany w 1280 r. na cyplu północnego brzegu jeziora Morąskiego. W XVI w. rozbudowano go, ale później zaczął on niszczeć i podupadać. Od 2001 r. prywatny właściciel rozpoczął rekonstrukcję ruin, przywracając im dawny charakter.

XVI-wieczny Pałac Dohnów zachwyca nie tylko stylem architektonicznym, ale także otaczającym go, niezwykle klimatycznym parkiem. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Warmii i Mazur z Olsztyna, w którym można obejrzeć wystawę Sztuka Prus Książęcych XVI-XVIII w.Portret dworski XVI-XIX wieku,  galerię portretu i grafiki holenderskiej XVII w. oraz ekspozycje poświęconą patronowi muzeum i najwybitniejszemu z mieszkańców Morąga – niemieckiemu filozofowi i poecie Johannowi Herderowi. Jego rodzinny dom został zniszczony podczas II wojny światowej, ale w jego pobliżu znajduje się popiersie i tablica pamiątkowa upamiętniające tego męża stanu. Spośród XIX-wiecznych zabytków Morągu wyróżnia się Kminkowa Góra (park, na którego terenie znajduje się obecnie strzelnica bractwa strzeleckiego) oraz fragmenty oryginalnej zabudowy Starego Miasta.

W Ostródzie ciekawymi miejscami pod względem turystycznym jest aquapark Ostróda, amfiteatr, molo, a także zamek krzyżacki (obecnie mieści się tu Centrum Kultury w Ostródzie).

Charakterystyka działek w okolicy jeziora Narie

Za pośrednictwem Rodzinnych Inwestycji inwestorzy mogą kupić działki o powierzchni od 1140 m2 do 2165 m2 położone w okolicy jeziora Narie, oddalone od Ostródy 21 km, a od Morąga 9 km.  Lokalizacja ta zapewnia możliwość szybkiego rozwoju osady, ponieważ wiąże się z ruchem turystycznym osób wypoczywających nad jeziorem Narie, jak również zwiedzających zabytki w Morągu i innych pobliskich miejscowościach. Dodatkowym atutem jest ciekawa rzeźba terenu – lekko pagórkowate grunty graniczą od południa i wschodu z obszernym lasem. Sieć wodociągowa i elektryczna znajduje przy terenie osady, a kanalizacyjna – w odległości 400 m od niej. Wyposażenie w podstawowe media zwiększa atrakcyjność tych ziemi dla przyszłych nabywców, zarówno pod cele użytkowe jak też budowlane.

Artykuły z video