Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Jak wybrać właściwą działkę inwestycyjną?

Jak wybrać właściwą działkę inwestycyjną?

Podjęliśmy decyzję o zakupie działki. Wiemy już, że to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Musimy jednak odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy skupiamy się głównie na jej walorach rekreacyjnych i estetycznych, czy raczej traktujemy zakup gruntu jako inwestycję na przyszłość?

Emocje i sentymenty odkładamy na bok

Zakup działki inwestycyjnej rządzi się swoimi prawami i niewiele ma wspólnego z, pozornie podobnym, procesem wyboru działki przeznaczonej na cele wypoczynkowe. Dlaczego? Jeśli zdefiniowaliśmy zakup gruntu jako inwestycję, z pewnością nie możemy się kierować naszymi osobistymi preferencjami, sentymentem i emocjami. Kluczem do podjęcia decyzji o zakupie działki inwestycyjnej powinna być głównie lokalizacja, czyli działka z perspektywą znacznego wzrostu jej wartości w przyszłości. Skupmy się raczej na obszarach, co do których można mieć pewność, że z czasem będą się rozwijały i które będą pożądane w niedalekiej perspektywie – po prostu takich, na których będziemy mogli najwięcej zarobić przy sprzedaży. Są to tereny, gdzie będzie rozwijać się infrastruktura techniczna i urbanistyczna, gdzie będą budowane drogi dojazdowe i powstaną atrakcje turystyczne. Mogą to być działki położone blisko linii brzegowej jezior, niedaleko plaży, przy lesie, a może nawet w pobliżu stoku narciarskiego czy szlaku turystycznego. Krótko mówiąc, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup działki poza miastem, wybierzmy inwestycję atrakcyjną turystycznie i krajoznawczo. Jeśli inwestujemy w działkę miejską, warto pomyśleć o obszarze, czy konkretnej dzielnicy, która będzie się rozwijać w kierunku ekspansji pozamiejskiej, gdzie w niedalekiej przyszłości powstaną dogodne drogi dojazdowe do centrum miasta oraz rozwinie się miejska infrastruktura.

Nie ma miejsca na nonszalancję

W mieście działki cieszące się największym zainteresowaniem mają powierzchnię od kilkuset do półtora tysiąca metrów. Poza miastem ta wartość rośnie i wynosi od około tysiąca do trzech tysięcy metrów – na takiej działce się skupimy. Jeśli już wykonaliśmy pracę wykonaną ze żmudnym poszukiwaniem właściwej działki, czyli najlepiej objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i już uzbrojonej, musimy precyzyjnie przeanalizować wszystkie dokumenty. Najważniejsze z nich to wypis i wyrys z rejestru gruntów. W wypisie znajdziemy dane właściciela, numer księgi wieczystej, klasy bonitacyjne ziemi i dokładną powierzchnię działki. Z wyrysu dowiemy się, jaki kształt ma wybrana przez nas działka i jak wygląda faktyczny dostęp do drogi. Sprawdźmy właściciela, zgodność danych, czy przypadkiem nie ma już decyzji o sprzedaży działki, podpisaniu umowy przedwstępnej. Ustalmy, czy nie ma roszczeń wobec takiej działki, czy nie jest obciążona hipoteką, czy nie ma jakichś uciążliwych służebności wobec osób fizycznych czy instytucji, na przykład prawa przechodu czy przejazdu przez taką działkę. Zweryfikujmy uzbrojenie terenu oraz czy działka posiada media, a jeśli nie, to w jakiej odległości się znajdują i czy istnieje w ogóle techniczna możliwość ich podłączenia, jakie będą koszty ich podłączenia, jak również w jakim czasie moglibyśmy mieć do nich dostęp.

Poszukiwania bez satysfakcji?

Nie musimy odrzucać również oferty działek rolnych, ale zwróćmy uwagę na takie, które mają decyzję o warunkach zabudowy albo takie, które są właśnie w trakcie przekształcenia. W szerszej perspektywie sprawdźmy istniejącą zabudowę, zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – to, co może w przyszłości powstać w bezpośrednim sąsiedztwie, na przykład, często uciążliwe, tartaki, kurniki i chlewnie. Zweryfikujmy również plany gminne odnośnie do powstawania nowych planów zagospodarowania, rozbudowy infrastruktury, uzbrojenia infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej. W zakresie mikrootoczenia sprawdźmy również bezpośrednie sąsiedztwo, także jaki mamy widok z działki, ukształtowanie terenu i zadrzewienie. Koniecznie weryfikujemy też aspekty prawne, przeznaczenie działki w miejscowym planie. Działka może być budowlana, rolna, leśna, przemysłowa i drogowa. Jeśli jest to działka budowlana, to sprawdźmy, jaki rodzaj zabudowy może na tej działce powstać: zabudowa jednorodzinna, mieszkaniowo-usługowa, usług turystycznych, zagrodowa czy rekreacyjna. Poszukiwanie właściwej działki inwestycyjnej jest procesem wieloetapowym, raczej pracochłonnym i na każdym etapie poszukiwań można popełnić kilka błędów. Na szczęście, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do zaufanego doradcy, który na chłodno, bardziej racjonalnie i z większym obiektywizmem przeanalizuje nasze inwestycyjne zamiary. Często zdarza się, że Inwestorzy na własną rękę długo szukają odpowiedniej działki bezskutecznie, co w efekcie powoduje pewną frustrację i chęć skorzystania z oferty firmy specjalizującej się w obrocie nieruchomościami inwestycyjnymi, które najczęściej mają w ofercie działki starannie wyselekcjonowane, z większym potencjałem – a co za tym idzie – wartość takiego gruntu rośnie szybciej niż innych. W dodatku znajdują się one w perspektywicznych lokalizacjach, blisko rozwijających się regionów, ale wciąż jeszcze przed, tak zwanym, boomem inwestycyjnym.

Artykuły z video