Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Infrastruktura, krajobraz, lokalizacja? Co wpływa...

Infrastruktura, krajobraz, lokalizacja? Co wpływa na wzrost wartości ziemi w czasie?

Osoby dysponujące wolnymi środkami pieniężnymi coraz częściej decydują się na inwestycję w ziemię. Wynika to z faktu, iż w przyszłości może ona znacznie zyskać na wartości. Wyselekcjonowanie terenu, który wkrótce stanie się pożądany i zyskowny, to nie lada wyzwanie. Wpływa na to wiele różnorodnych czynników.

Inwestowanie – szansa na pomnożenie zysków

Są rozmaite sposoby inwestowania własnych pieniędzy. Mając kapitał, możemy przebierać w rynkowych rozwiązaniach , odrzucając te mniej atrakcyjne, a skupiając się na opcjach najbardziej perspektywicznych. Do tej grupy bez wątpienia zaliczymy kupno ziemi, i jej odsprzedaż z zyskiem. Wystarczy odwiedzić jeden z portali ogłoszeniowych, by błyskawicznie przekonać się, jak wiele ofert jest dostępnych. Niech nie zwiedzie Was jednak pozorne bogactwo. Nie wszystkie propozycje rokują optymistycznie pod kątem inwestycyjnym. Dlaczego tak się dzieje? Nie sposób streścić tego jednym zdaniem. Decyduje o tym ogrom różnych czynników. Część z nich przytaczamy poniżej.

Wartości uniwersalne

Na wstępie sprawdźmy dlaczego warto zainwestować w ziemię. Historyczne dane pokazują, że jednym z głównych powodów jest wzrost jej wartości oraz bezpieczeństwo, których podstawą nie tylko jest stabilność wspomnianego wzrostu, ale również to, iż grunt to jeden z nielicznych typów inwestycji, który oferuje nam własność. Jest czymś wyraźnie namacalnym, czymś czego nikt nam nie zabierze. Przeciwieństwo stanowią np. akcję, waluty, czy produkty funduszy inwestycyjnych. Mówiąc o wzroście wartości gruntów nietaktem byłoby pominięcie statystyk, które wyraźnie uwidaczniają pozytywną zmianę cen rok do roku. Potwierdzeniem są dane GUS-u, które pokazują wzrost wartości ziemi aż o 457 procent (od 2005 roku do 2019). Jeśli porównamy to  z oprocentowaniem lokat (około 2-2,5 procent), to przekonamy się, z jak dobrą inwestycją mamy do czynienia. – Patrząc makroekonomicznie ceny ziemi w Polsce będą rosnąć. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się działki z linią brzegową, np. nad morzem lub na Mazurach, kupują tam nie tylko bogaci Polacy, ale także obcokrajowcy, np. Niemcy. Przez długi czas mazurskie grunty nie miały planów zagospodarowania, dzięki czemu właściciel może narzucić wysoką cenę po uchwaleniu planu i przekształceniu gruntu rolnego w budowlany – podpowiada Dariusz Seges z Rodzinnych Inwestycji.

Rozwijając natomiast temat wspomnianego bezpieczeństwa, możemy śmiało stwierdzić, że wynika ono z „materialności” czy „namacalności” inwestycji, kupując ziemię otrzymujemy akt notarialny. Stajemy się jedynym właścicielem. Podczas światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009 nie zaobserwowano spadku cen gruntów. Jeśli wartość akcji spadnie do przysłowiowego zera, to nie mamy nic. Jeśli wartość whiskey spadnie do zera, to przynajmniej mamy w czym utopić smutki. Istnieje niewielka możliwość, że spadnie wartość ziemi, ale jeśli już się to wydarzy, to nadal będziemy mogli na niej zrobić wiele rzeczy, choćby cieszyć się życiem i naturą. To tylko potwierdza, jak ogromny potencjał drzemie w tym rodzaju inwestowania. Jednak, aby zysk zmaksymalizować, powinniśmy na spokojnie (i najlepiej z pomocą eksperta) ocenić, jakie walory aktualne i potencjalne niesie ze sobą interesujący nas teren oraz jaki wpływ na jego wartość ma lokalizacja.

Wielkie miasta i ich przedmieścia, a może Mazury?

Lokalizacja w ogromnej mierze decyduje o tym, czy wartość działki będzie rosła. Dużą popularnością cieszą się działki zlokalizowane w miastach, zwłaszcza w tych największych. To samo powiemy o przedmieściach aglomeracji miejskich, ponieważ są doskonale skomunikowane z centrum. Łatwo stąd dojechać do różnych miejsc: pracy, szkoły czy do lekarza. Wadą są tu niewątpliwie korki, jeśli zamierzamy polegać tylko na samochodzie.

Podczas planowania inwestycji przeanalizujmy zatem, jak w okolicy działki funkcjonuje komunikacja publiczna. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę, jeśli poszukujemy gruntów na uboczu. Obecnie bardziej dochodowe są grunty znajdujące się na obrzeżach dużych miast – zlokalizowane najlepiej około 10-15 km od centrum. Inną atrakcyjną grupę stanowią działki zlokalizowane w niedużych miejscowościach, które jednak nie znajdują się daleko od wielkiej aglomeracji (około 30-40 km) i są dobrze z nią skomunikowane. Natomiast będąc zainteresowanym najwyższym zwrotem z inwestycji w grunty, powinniśmy inwestować w rejonach z potencjałem turystycznym, zlokalizowanych najczęściej na terenach wiejskich bliższych mniejszym aglomeracjom. Szczególną uwagę należy poświęcić terenom o (jeszcze) niedoszacowanej wartości, Z miejsca możemy wykluczyć większość terenów nadmorskich i górskich, ale zupełnie odmiennie przedstawia się sytuacja obszarów położonych nad i w pobliżu jezior. Najlepszym przykładem są tu tereny mazurskie.

Nie łatwo znaleźć w naszym kraju osobę, która nie miałaby powiązania z terenami wiejskimi, choćby poprzez niedalekich krewnych tam mieszkających Rzadko spotykamy „mieszczuchów”, którzy nie postawili nigdy w życiu stopy na wiejskiej trawie mokrej od porannej rosy. Zdecydowanej większości takich osób, wieś kojarzy się ze spokojem i relaksem. Jest  namiastka życia, którego wszyscy pragniemy. Najczęstszą przeszkodą w realizacji tego marzenia jest praca i gonitwa za pieniądzem – na co wskazują setki badań potwierdzających wyższe zarobki w miastach. Okazuje się jednak, że są trendy, które dają ludziom możliwość i przede wszystkim chęć ucieczki z głośnych, przepełnionych miast, takim trendem jest np. tzw. praca zdalna, która coraz częściej wybierana jest przez pracowników jako forma zatrudnienia. Oznacza to, że ceny gruntów znajdujących się bliżej natury, lasów, jezior, będą stale rosnąć. Niższa cena ich zakupu to potencjalne wyższy zysk w przyszłości. Oczywiście, mając na oku takie lokalizacje, skrupulatnie oceńmy nie tylko obecną, ale i przyszłą atrakcyjność, biorąc pod uwagę najbliższe kilka, a nawet kilkanaście lat.

Infrastruktura i krajobraz

I tu dochodzimy do sedna aktywnego inwestowania w ziemię. Przy zakupie gruntu nasze zainteresowanie powinny wzbudzić nie tylko miejsca, w których powstaje infrastruktura handlowa, kulturalna i handlowa, ale też bliskość zbiorników wodnych oraz terenów zielonych. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się zakup gruntów za pośrednictwem wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Nie chodzi tu jednak o typowe pośrednictwo, czyli pomoc w kupnie czy sprzedaży gruntów, lecz o dostęp do oferty unikalnych terenów o wysokim potencjale wzrostu wartości. Polega to na tym, że inwestor dokonuje zakupu ziemi w wyjątkowo atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie rozwijana jest infrastruktura i dopiero po tych działaniach dochodzi do odsprzedaży. Tak przygotowany proces inwestycyjny przyspiesza osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu zwrotu z inwestycji.

Czy teren jest „uzbrojony”? Koniecznie sprawdzamy czy jest kanalizacja, prąd i wodociąg w pobliżu naszego gruntu. Czy nasze pociechy znajdą miejsce do zabawy? Okolica bogata w atrakcje dla dzieci automatycznie zyskuje na wartości, przyciągając do inwestowania całe rodziny. Czy zimą pojeździmy tam na nartach, znajdziemy basen, a może latem pogramy z sąsiadem w golfa? Pewnie w Waszych głowach rodzi się już teza, że wspomniane w tym akapicie elementy infrastruktury możliwe są do zbudowania / uruchomienia. Warto jednak szukać gruntów, które obsługiwane są przez wyspecjalizowane w inwestowaniu w ziemię firmy. Często stosują one szereg działań, zapewniających powstanie nowej infrastruktury na okolicznych terenach, wpływającej na wzrost wartości naszej ziemi.

Jeśli jest jezioro, to powinien być do niego dostęp. Najlepiej poprzez teren plaży, czy też w przypadku żaglowych potrzeb – mariny. Wracając do tematu Mazur, cieszyć powinniśmy się też wtedy, gdy nasza działka jest w pobliżu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Obecność hoteli i bazy noclegowej w okolicy, najlepiej wraz z gastronomią, jest również dużym czynnikiem wpływającym na wartość gruntu. Sprawdzajmy nie tylko to, co znajduje się „za miedzą”, ale także to co jest w obrębie kilku / kilkunastu kilometrów poza granicą terenu inwestycyjnego.

Czynników decydujących o wartości ziemi w czasie jest mnóstwo i nigdy nie można powiedzieć, że jeden teren jest podobny do drugiego. Czasem różnice widać gołym okiem, innym razem są to detale. Planując zainwestować w działkę, przeanalizujmy ją pod kątem wspomnianych wyżej aspektów, dzięki czemu zyskamy na takiej transakcji w przyszłych latach. Korzystajmy też z pomocy ekspertów, których wiedza niejednokrotnie okazuje się bezcenna. Odpowiednie wsparcie pomoże nam uniknąć przyszłych rozczarowań i cieszyć się zadowalającym poziomem zysków.

Artykuły z video