Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Gdzie najbardziej opłaca się kupić...

Gdzie najbardziej opłaca się kupić działkę w Polsce?

Osoby, które rozważają zakup działki w celach inwestycyjnych mogą zastanawiać się, w którym regionie najlepiej szukać ziemi. Na pewno warto wziąć pod uwagę kilka czynników; oprócz ceny nie można zapominać o atrakcyjności danej lokalizacji czy planach na konkretne wykorzystanie działki. Gdzie zatem najlepiej kupić działkę w Polsce?

Kupno działki w Polsce w celach inwestycyjnych: na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu działki w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych kupujący zazwyczaj bierze pod uwagę – oprócz ceny – własne preferencje. Przy kupnie ziemi w celach inwestycyjnych należy jednak podejść do sprawy nieco inaczej. Na przykład jeśli chodzi o cenę, warto uwzględniać nie tylko aktualną kwotę, ale też to, jak ceny działek w danej lokalizacji zmieniały się w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli sukcesywnie spadały lub są niezwykle stabilne, to można przypuszczać, że okolica nie jest zbyt atrakcyjna inwestycyjnie.

Oprócz tego warto wziąć pod uwagę przeznaczenie działki (czy celem jest sprzedaż z zyskiem za pewien czas, czy może np. budowa domku rekreacyjnego pod najem krótkoterminowy), atrakcyjność lokalizacji (z punktu widzenia innych inwestorów lub potencjalnych turystów) czy komunikację i infrastrukturę.

Gdzie najlepiej opłaca się kupić działkę w Polsce? Dobrym wyborem mogą być okolice Warszawy

Osoby, które mają spory budżet na zakup działki, a chcą ją później odsprzedać z zyskiem, mogą pomyśleć o zakupie ziemi w okolicach Warszawy. Aglomeracja rozrasta się z roku na rok, a ceny działek budowlanych nieustannie rosną; można z powodzeniem założyć, że taki trend będzie utrzymywać się również w kolejnych latach. Warto przy tym zwrócić uwagę na bezpośrednią okolicę działki, a w szczególności – na możliwość dojazdu do stolicy. Im mniej czasu zajmuje, tym większa szansa na znaczny wzrost wartości ziemi w przyszłości.

Świetna komunikacja i bliskość gór, czyli Dolny Śląsk

Kolejnym regionem, który warto mieć na uwadze, jeśli chodzi o zakup działki w celach inwestycyjnych, jest Dolny Śląsk. To przede wszystkim bardzo dobrze skomunikowany region, na terenie którego znajduje się sporo atrakcji turystycznych. Dodatkowo nie bez znaczenia jest bliskość pasm górskich czy granicy z Czechami – to dodatkowe czynniki mające wpływ na zainteresowanie ze strony turystów.

Przy wyborze działki na cele inwestycyjne warto zatem mieć na uwadze przede wszystkim plan na wykorzystanie działki i pamiętać o potrzebach ewentualnych inwestorów czy turystów, ponieważ mogą znacząco różnić się od preferencji osób dokonujących zakupu na własne cele mieszkaniowe.

Działka w dobrej lokalizacji? Warto poszukać na Warmii i Mazurach

Warmia i Mazury to nieco mniej oczywisty wybór. W praktyce jednak może to być najlepsza opcja dla osób, które rozważają budowę domu (lub całego ośrodka) pod najem krótkoterminowy dla turystów. Coraz więcej ludzi, szukających miejsca na odpoczynek w Polsce, wybiera właśnie Warmię i Mazury – głównie ze względu na możliwość relaksu w otoczeniu natury. Warto też wziąć pod uwagę ceny działek w tej okolicy; nadal możliwe jest znalezienie atrakcyjnej cenowo ziemi nawet w pobliżu popularnych jezior.

inwestycja na mazurach

Warto też zwrócić szczególną uwagę na ceny działek na Mazurach – wciąż trzeba zapłacić za nie średnio nawet cztery razy mniej niż za grunty podobnej wielkości nad morzem czy w górach. Tym samym dla osób, które myślą o zakupie działki w celach inwestycyjnych, a mają zgromadzony nieco mniejszy budżet, Mazury mogą być świetnym wyborem. W dodatku potencjał na duży wzrost wartości ziemi w tym regionie jest znacznie wyższy – w obleganych turystycznie miejscowościach ceny gruntów wprawdzie rosną, ale w zdecydowanie niższym tempie.

Artykuły z video