ABC Inwestora, cz. 3: Rozwój działki, czyli sposób na zwiększenie zysku z inwestycji
Działkę kupiliśmy w korzystnej cenie, znajduje się ona w dobrej lokalizacji, w regionie wartość ziemi rośnie systematycznie, więc cieszymy się, że dobrze ulokowaliśmy kapitał, bo mamy zapewniony zysk. Czy możemy jednak sprawić, aby jej wartość wzrosła jeszcze bardziej? Oczywiście! Wystarczy odpowiednio ją rozwijać. Dziś o pracach porządkowych i zapewnieniu efektów wizualnych, które przekonają przyszłych klientów, że nasza działka to produkt o wysokiej wartości.
Podstawowe prace porządkowe
Zakupiona działka zazwyczaj posiada naturalne nierówności: występują na niej doły, teren częściowo porastają gęste krzaki. Ponadto zdarza się stary, rozpadający się budynek, który nie dodaje uroku naszej parceli. Aby ją uatrakcyjnić, należy uporządkować teren: usunąć zarośla i niepotrzebne obiekty, a następnie działkę wyrównać, ewentualnie – w przypadku niesprzyjającego podłoża, nawieźć warstwę ziemi. Tak przygotowana będzie stanowić znacznie atrakcyjniejszą nieruchomość dla potencjalnych klientów, zwłaszcza tych poszukujących parceli pod dom.
Oczywiście, jeśli działka nie jest uzbrojona, to dobry moment, aby pomyśleć o odpowiedniej infrastrukturze. Na pewno będziemy potrzebować wody i kanalizacji, a także prądu czy gazu. Kwestii przyłączania mediów poświęcimy jednak osobny odcinek naszego ABC Inwestora.
Grodzenie
Przestrzeń nieogrodzona narażona jest na działania osób postronnych lub zwierząt. Wystarczy stado dzików, aby skutecznie zniszczyć podłoże na naszym terenie. Stąd po przypieczętowaniu zakupu działki i jej wyrównaniu, tak istotne jest zamontowanie ogrodzenia.
Przepisy prawa pozwalają nam postawić na terenie posesji ogrodzenie tymczasowe, którego wysokość nie przekracza 2,2m wysokości.
Działka z wyznaczonymi granicami łatwiej zadziała na wyobraźnię naszego przyszłego potencjalnego nabywcy.
Zieleń
Ujarzmiliśmy już nieco teren na naszej działce: ziemia została wyrównana, a przed nieproszonymi i potencjalnie szkodliwymi wizytami chroni ją ogrodzenie. Teraz czas pomyśleć nad jej atrakcyjnością wizualną. Podstawową kwestią jest posianie trawy. Można wykorzystać zarówno mieszkanki klasyczne, jak i trawy typu „łąka”, które będą kwitnąć w okresie wegetacji. Możemy także posadzić żywopłot. Jeśli działka planowana jest jako produkt inwestycyjny i chcemy ją w przyszłości odsprzedać, należy rozważyć kwestię posadzenia drzew, które mogą ograniczać możliwości np. postawienia domu na terenie posesji.