Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> W którym regionie Mazur ceny...

W którym regionie Mazur ceny nieruchomości będą rosły najszybciej?

Region Warmii i Mazur jest niezwykle zróżnicowany i dotyczy to również cen. To miejsce usytuowania najdroższych polskich kurortów i biednych warmińskich wiosek, co odzwierciedlają mocno stawki za działki w różnych miastach i gminach.

Wciąż istnieją na Warmii gminy, gdzie mniej niż 10 proc. to tereny zajęte przez infrastrukturę miejską. W takich miejscach ceny będą rosły najwolniej, bo jest jeszcze sporo terenów pod siedliska czy inwestycje. Do takich gmin należą okolice Lelkowa, Barcian czy Kalinowa. Nie bez znaczenia jest też w ich przypadku brak obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych (jak np. Wielki Szlak Jezior Mazurskich) i znaczne oddalenie od największych aglomeracji regionu. To tam ceny są najniższe, a ich wzrost będzie odbywał się w najwolniejszym tempie.

Wzrost o ponad 600 procent

Jednak ogólnie ostatnia dekada przyniosła wzrost wartości ziemi w województwie warmińsko-mazurskim o ponad 600 procent. Jest to jednocześnie jedna z najwyższych wartości w całym kraju. Nie zanosi się, by tempo to miało w najbliższym czasie się zmniejszyć, a wręcz przeciwnie. Coraz więcej mazurskich gmin, które dekadę temu straszyły przestarzałymi drogami i brakiem podstawowej infrastruktury, dziś ma już znacznie lepszy dojazd i więcej usług potrzebnych do życia. Pojawiły się też inicjatywy takie, jak osady inwestycyjne. Chodzi o grunty na atrakcyjnych przyrodniczo terenach, do których doprowadzane są media, porządkowany jest teren i dojazd, by następnie sprzedać je inwestorom, którzy oczekują podstawowych wygód na swojej działce. Wszystko wskazuje na to, że takich inwestycji będzie coraz więcej. Poniżej krótkie podsumowanie tego, w którym regionie Mazur ceny nieruchomości będą rosły najszybciej.

Gdzie ceny nieruchomości będą rosły najszybciej?

  1. W pobliżu dużych aglomeracji

Pole do wzrostu cen jest duże w pobliżu dużych aglomeracji zlokalizowanych na Mazurach. Jeśli wziąć pod uwagę, że ziemie w  Polsce należą do najtańszych w Europie, a w warmińsko-mazurskim są jednymi z tańszych w Polsce, łatwo zauważyć, że tak atrakcyjny cenowo region musi zyskiwać z czasem coraz większe zainteresowanie wśród nie tylko polskich kupców. Z danych portalu Bankier z zeszłego roku wynika, że z wszystkich miast wojewódzkich najtaniej jest w Gorzowie Wielkopolskim (80 zł za m. kw.), Opolu (143 zł za m. kw.) i właśnie w Olsztynie (146 złotych). W Elblągu to 94 zł za metr. Paradoksalnie mniejsze miasta regionu, z uwagi na walory turystyczne, mają już średnio wyższe ceny na poziomie ok. 250 – 350 zł za metr zależnie od miasta. Wartość gruntów wystawianych na sprzedaż powinna więc najszybciej rosnąć właśnie w dużych aglomeracjach regionu i w ich sąsiedztwie. Rozrastanie się miast na gminy ościenne najwyraźniej widać właśnie w Olsztynie czy Elblągu, gdzie metr ziemi wciąż jest stosunkowo tani. Modernizacja dróg i kolei przyniesie coraz większe zainteresowanie tego typu parcelami.

  1. Blisko lotniska Szymany-Mazury

Jeśli chodzi o wzrost cen, warto przyglądać się okolicom lotniska Szymany-Mazury. Jeden z młodszych polskich aeroportów świetnie się rozwija, a w ostatnich latach dodano sporo nowych kierunków do siatki połączeń. Zmodernizowana została też linia kolejowa przebiegająca w pobliżu i rozbudowano pas startowy. Nie wszystkie małe lotniska w Polsce dobrze sobie radzą, ale Szymany-Mazury są wyjątkiem, bo nietrudno znaleźć biznesmenów czy turystów zainteresowanych lotami do serca Mazur. A mimo to w styczniu 2019 roku na popularnych portalach z ogłoszeniami metr działki budowlanej w Szymanach kosztował średnio 9 – 20 złotych.

Warto przy tym wspomnieć, że dookoła jak na razie nie pojawiło się zbyt dużo inwestycji, co po części tłumaczyć można młodym wiekiem portu lotniczego. Z czasem z pewnością pojawią się chętni do prowadzenia sklepów czy hoteli w pobliżu tego lotniska. Równolegle wzrosnąć powinna wartość działek. Dla porównania na terenach wokół lotniska w Goleniowie pod Szczecinem jest to 80 – 380 zł a w podwarszawskim Modlinie ok. 50 zł za metr. Wraz z dalszą planowaną rozbudową mazurskiego lotniska pojawi się coraz więcej lotów, a to będzie korzystnie wpływało na zainteresowanie inwestycjami w okolicy.

  1. W miejscowościach turystycznych wokół jezior

Trzecim miejscem, a właściwie grupą miejsc, w których wartość ziemi będzie szybko wzrastać, są okolice miejscowości turystycznych położonych nad jeziorami. Walory mazurskich jezior dopiero zaczynają być znane w krajach Europy Zachodniej i na pewno znajdzie się wielu turystów zza granicy, którzy zechcą postawić tu dom lub zainwestować. Dość niskiej – jak na warunki europejskie – wartości ziemi nie da się utrzymać wiecznie. Za wzrostem przemawia tu fakt, że ilość jezior, choć imponująca w tym regionie, jednak jest ograniczona. Niektóre będą nieodwracalnie tracić swoje walory przyrodnicze przez przemysł i turystykę. Pula działek blisko brzegu atrakcyjnie położonego i czystego jeziora będzie więc się kurczyć. W związku z tym można spodziewać się dużego wzrostu cen w tym regionie w najbliższych latach.

Artykuły z video