Rozwój gospodarczy rejonu Mazur w ostatnich latach
Region Warmii i Mazur rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Inwestycje w infrastrukturę, hotelarstwo i tutejsze zakłady pokazały nowe, nowoczesne oblicze regionu.
O ile wcześniej na Mazurach powstawały głównie podobne do siebie hotele inspirowane zagranicą, to w ostatnich latach pojawiło się wiele realizacji czerpiących bezpośrednio z największych atutów regionu. Hotel Przystań położony tuż nad brzegiem jeziora w Olsztynie czy resort Narie w Wilnowie, który architekturą nawiązuje do typowej mazurskiej architektury to tylko pojedyncze przykłady wielu takich projektów.
Ekologia i wypoczynek w SPA
Coraz częściej stawia się tu na oryginalną turystykę ekologiczną (warsztaty zapomnianego rzemiosła, wspólne gotowanie) i zabiegi SPA na bazie lokalnych ziół. Powstały też unikalne obiekty, jak Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim – pierwszy taki obiekt na północy kraju. To baseny i SPA oparte na wodzie termalnej czy zabiegach błotnych połączone z nowoczesnym hotelem. Turystów przyciągają też nowoczesne ekomariny, które powstały mi.n. W Piszu, Węgorzewie czy Mikołajkach. Nowe obiekty tego typu pomogły też odkryć piękno jezior leżących nieco na uboczu głównego szlaku żeglarskiego, jak w Kamieniu, Korektywie czy Wilkasach. Największy port powstał w Giżycku w 2011 roku.
Jednocześnie może tam zacumować prawie 150 łodzi. Inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nadal trwają, a obejmują m.in. poprawę infrastruktury, oczyszczanie wody i brzegu czy budowę śluz. Powstają też kolejne ścieżki rowerowe poza tymi, które już pozwalają dojechać nad największe mazurskie jeziora. Wśród tych inwestycji wrażenie robi zagospodarowane na nowo otoczenie Jeziora Krzywe w Olsztynie, gdzie powstały centra sportowe, ścieżki rowerowe i plaża. OD 2016 roku trwa projekt budowy pełnowymiarowych hal sportowych w każdej mazurskiej gminie, co jest dobrą wiadomością nie tylko dla turystów, ale też osób, które chciałyby się tu osiedlić na stałe lub kupić domek letniskowy. Powstają też nowe skateparki i boiska.
Inwestycje drogowe w regionie
Rozwój turystyki jest możliwy dzięki coraz lepszej infrastrukturze. Jeszcze do niedawna nawet do większych miast regionu dojazd był trudny przez przestarzałą infrastrukturę kolejową i dawno nieremontowane drogi. Rzeczywistość zmieniła się na lepsze głównie dzięki otwartemu w Szymanach lotnisku. Znajduje się ono 10 km od Szczytna i ok. 60 km od Olsztyna, w związku z czym stanowi zarówno dobry punkt startowy do wypraw nad mazurskie jeziora, jak i miejsce, z którego łatwo dostać się do stolicy Warmii i Mazur. Lądują tu zarówno samoloty prywatne, jak i rejsowe i czarterowe. Ofertę lotniczą w regionie uzupełniają drogi z wyremontowaną ostatnio trasą S7 łączącą Warszawę z Gdańska przez Nidzicę, Ostródę czy Elbląg. To nie koniec, bo na kolejne drogi ekspresowe w regionie zostało ostatnio przekazane 8 mld złotych. Dynamicznie modernizuje się też kolej na linii i to zarówno na strategicznych liniach do Warszawy czy Białegostoku, jak i na lokalnych trasach do mniejszych miasteczek i wsi.
Nowe galerie handlowe
W zaledwie dekadę powstała większość z ulokowanych tu galerii handlowych. Jeszcze na początku XXI wieku mieszkańcy i turyści skarżyli się, że na zakupy muszą jeździć do dużych miast w innych województwach. Teraz nowoczesne galerie handlowe działają już nawet w mniejszych ośrodkach. Warto wymienić spośród nich Karuzela Park w Biskupcu, Centrum Handlowe Ogrody w w Braniewie czy Galerię Stokrotka w Elblągu. Z większych miast największe wrażenie robi Brama Mazur w Ełku i olsztyńska Galeria Warmińska o architekturze inspirowanej światem roślin. Można tu znaleźć takie marki jak H&M, Apart czy Calvin Klein, których sklepy dawniej były w regionie rzadkością.
Technoparki dla przedsiębiorców
Z punktu widzenia przedsiębiorców kluczowe jest powstanie technoparków. Na Mazurach są trzy: w Olsztynie, Ełku i Elblągu. To miejsca, w których mogą rozwinąć się firmy z sektora nowych technologii i badań. Większość korzystających z nich przedsiębiorstw pochodzi z Polski, ale jest też kapitał brytyjski, duński czy niemiecki. Dobre warunki oferuje też Suwalska Strefa Ekonomiczna, gdzie można korzystać z ulg podatkowych i ponad 200 ha gruntów inwestycyjnych. Największym pracodawcą w regionie w ostatnich latach był Michelin Polska. W tych zakładach pracuje ponad 4 tys. osób. Dynamicznie rozwijały się też w ostatnich latach zakłady produkcyjne z branży meblowej i mięsnej, które stanowią najważniejsze gałęzie gospodarki na Warmii i Mazurach z zakładami takimi jak BRW Komfort, Szynaka Meble czy Animex Food. Działają tu też dwie nowoczesne fabryki Ikea zatrudniające łącznie kilka tysięcy osób. Również ośrodki badawcze zlokalizowane m.in. wokół Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pomagają rozwinąć region w dziedzinie nowych technologii i przyciągnąć tu większych inwestorów. Wszystkie inwestycje w mazurskich strefach ekonomicznych były jak dotąd warte ponad 120 mld złotych.