Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Analiza rynku >> Porównanie cen ziemi: Mazury i...

Porównanie cen ziemi: Mazury i polskie miasta a jeziora i miasta w innych częściach Europy

Już od jakiegoś czasu mieszkańcy Europy szukają dla siebie działek nie tylko w swoich krajach. Polacy interesują się domami w Hiszpanii, a Niemcy czy Brytyjczycy sprawdzają ceny ziemi w Europie Wschodniej. Głównie dlatego, że są one nadal o wiele tańsze, niż podobne grunty w innych częściach kontynentu.

Mazury są pod względem przyrodniczym jednym z najbardziej dziewiczych i atrakcyjnych regionów Europy. Zostało to wielokrotnie docenione w rankingach, m.in. tych prowadzonych przez National Geographic. Długo jednak nie był to zbyt atrakcyjny teren dla zagranicznych inwestorów, ponieważ infrastruktura była słaba, a dojazd z innych części Europy – kiepski. Od czasu uruchomienia funduszy europejskich i budowy lokalnego lotniska to się zmieniło i dziś coraz częściej Mazury są doceniane jako miejsce, w którym opłaca się kupić działkę. Warto pochylić się nad cenami gruntów położonych nad jeziorami w różnych częściach Europy. Można porównać je też z cenami w dużych miastach w okolicy, bo dla zagranicznego inwestora często kupno gruntu w mniejszej miejscowości wiąże się z koniecznością wybudowania biura czy oddziału również w większym ośrodku. Poza tym pokazuje to, czy ceny w danym miejscu są sztucznie zawyżone na tle okolicy, co często ma miejsce w najmodniejszych kurortach.

U podnóża Alp najdrożej

Za jedno z najpiękniej położonych jezior w Europie Centralnej uważane jest Jezioro Bodeńskie. Bliskość granic czterech krajów i dróg prowadzących do największych europejskich stolic w połączeniu z panoramą Alp sprawia, że jest to wymarzone miejsce na odpoczynek dla osób z całej środkowej części kontynentu. Czy ma to odzwierciedlenie w cenach? Według danych szwajcarskiego portalu z ogłoszeniami Homegate metr działki budowlanej z widokiem na jezioro kosztuje tu ok. 700 euro (3000 zł). Zdarzają się działki już zabudowane, ale nie jest to reguła. Ceny w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Zurychu są jeszcze wyższe. W 2016 roku według danych szwajcarskiego portalu Moneyland wynosiły średnio ok. 5100 złotych (1343 franki). To jednak nic w porównaniu z wartością ziemi budowlanej po drugiej stronie jeziora Bodeńskiego – w Monachium średnio to 2 tys. euro za metr.

Działka obok George’a Clooney’a

Miasta południa Europy kojarzą się raczej z wypoczynkiem nad morzem, ale i tam zdarzają się jeziora lubiane przez turystów. We Włoszech najbardziej popularne to Como, gdzie posiadłości ma George Clooney, Madonna i Donatella Versace. Tu jest taniej niż w Niemczech i Szwajcarii – według portalu Idealista.it metr działki to średnio 152 euro (652 zł) W niedalekim zabytkowym Bergamo ceny to już średnio ok. 1500 zł za metr.
Jeśli chodzi o kraje położone najbardziej na zachodzie Europy, to Hiszpania i Portugalia nie są znane ze spektakularnych jezior, ale już we Francji można znaleźć sporo takich miejsc. Popularne wśród turystów jest Lac du Salagou (jezioro Salagou) położone kilkadziesiąt kilometrów od Lazurowego Wybrzeża. Jezioro zostało stworzone sztucznie w 1968 roku i od tego czasu wtopiło się w pagórkowaty krajobraz otaczających go miasteczek na tyle, że dziś stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Bardzo trudno jeszcze dostać tu działkę z uwagi na duże zainteresowanie inwestorów. Ziemie rolne (przeznaczone głównie na winnice) bez dostępu do linii brzegowej kosztowały w 2018 roku średnio 8230 euro za hektar. Działki budowlane zdarzają się na rynku bardzo rzadko. Metr ziemi w miejscowości położonej kilka kilometrów od brzegu kosztuje w jednej z nielicznych ofert 131 euro, czyli 562 złote. Najbliższe większe miasto to modna Marsylia, gdzie ceny gruntów budowlanych są już znacznie wyższe – średnio 4730 zł za metr (dane Paris Property Group).

Północ Europy tańsza niż… południe

Pod względem ilości jezior z Mazurami może konkurować północ Europy. W Szkocji zwane „loch” ze słynnym Loch Ness na czele, a w Szwecji są to słynne fjordy, ale nie tylko. Cały kraj pokryty jest siatką jezior, a własny domek z linią brzegową jest tam popularnym rozwiązaniem nawet wśród klasy średniej. Jak kształtują się ceny? Największym jeziorem jest Vänern o powierzchni ponad 150 km. kw. Hektar łąk w okolicy kosztuje ok. 35 tys. zł. Ceny działek nad samym jeziorem wynoszą na portalu hemnet.se średnio ok. 100 zł za metr. Niskie ceny w tym jednym z najdroższych krajów mogą dziwić. Wynikają jednak z niskiej atrakcyjności zimnych szwedzkich jezior dla inwestora czy turysty spoza tego kraju. Tymczasem działkami nad jeziorami południa Europy interesują się chętni z dosłownie całego świata z uwagi na łagodny klimat. W jednym z największych szwedzkich miast, położonym ok. 50 km od jeziora Vänern Goteborgu cena za metr to już ok. 800 zł (Gofab.se).

Ceny działek na Mazurach

Na tym tle Mazury prezentują się korzystnie. Według danych portalu Morizon średnia cena metra działki w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim i innymi w okolicy to 169 złotych. To topowy kurort, bo stawki transakcyjne w mniejszych miejscowościach bywają jeszcze niższe. Jeśli chodzi o ceny w miastach, to z raportu Pulsu Biznesu na ten temat wynika, że w Warszawie metr gruntów pod zabudowę kosztował ostatnio 638 zł, w Krakowie 467 złotych a w Olsztynie 303 złote. Pokazuje to, jak duży potencjał inwestycyjny tkwi w regionie Mazur, który pod względem inwestycyjnym w niczym nie ustępuje kurortom i przybrzeżnym miejscowościom Europy Zachodniej, Południowej czy Północnej. Z zestawienia wynika, że najdrożej jest w środkowej części kontynentu, a drugie pod tym względem jest ekskluzywne południowe wybrzeże Francji. Niska atrakcyjność szwedzkich jezior, nad którymi można wypoczywać właściwie tylko przez krótkie letnie miesiące, sprawia że w tym regionie ceny są niższe. W miastach jednak rosną i tu wygrywa nie tylko Olsztyn, ale i Warszawa czy Kraków.

Artykuły z video