MAZURY JAKO FINALISTA KONKURSU NA 7 NOWYCH CUDÓW ŚWIATA
Mazury to piękny region znajdujący się w północno-wschodniej Polsce, położony na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Obejmuje on wyjątkowe i malownicze tereny Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego, których urok kilka lat temu doceniło jury konkursu „New 7 Wonders”, czyli 7 Nowych Cudów Świata.
Region ten nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior, choć tak naprawdę w rzeczywistości liczy on blisko 2600 jezior połączonych ze sobą mazurskimi kanałami. Największą atrakcją – jak sama nazwa wskazuje- są jeziora. To tu właśnie znajduje się największe jezioro w Polsce – jezioro Śniardwy, którego powierzchnia wynosi 113,8 km2. Kolejne pod względem wielkości jezioro to Mamry, które także znajduje się w tej pięknej krainie. Mamry ma powierzchnię 105 km2 i jest bardzo skomplikowanym zespołem wielu mniejszych, połączonych ze sobą przesmykami mniejszych jezior.
Te wszystkie widoki i atrakcje spowodowały właśnie to, że Wielkie Jeziora Mazurskie to kandydat Polski do wyjątkowego konkursu szwajcarskiej fundacji New7Wonders na Nowe 7 Cudów Świata.
Konkurs ten odbył się w roku 2009, a głosować można było do roku 2011. Choć jest on już zakończony, a nowe cuda świat wybrane, to jednak Polska może pochwalić się udziałem w tak prestiżowym przedsięwzięciu.
Nasz polski kandydat = Mazury cud Natury – dostał się do finału i jednocześnie znalazł się w gronie dwudziestu ośmiu, a właściwie nawet w gronie czternastu, najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Jest to ogromny powód do dumy, ponieważ konkurencja była naprawdę silna.
Mazury startowały w kategorii krajobrazy i formacje lodowcowe i – co ważne – przeszły dalej jako jedyna kandydatura w swojej kategorii. Ogólnie było 7 kategorii, spośród których do ścisłego finału przechodziło po 11 pierwszych z każdej grupy. Wspomniane kategorie to: grupa A – krajobrazy i formacje polodowcowe, grupa B – wyspy, grupa C – góry i wulkany, grupa D – jaskinie, formacje skalne, doliny, grupa E – lasy, parki narodowe, grupa F – jeziora, rzeki, wodospady oraz grupa G – krajobrazy morskie.
A jak to się zaczęło? Otóż dążąca do zachowania światowego dziedzictwa szwajcarska fundacja New7Wonders, założona przez podróżnika Bernarda Webera, postanowiła stworzyć listę Nowych Cudów Świata i w tym celu zorganizowała światowy konkurs. Nominowanych zostało ponad 400 miejsc, na które internauci głosowali do końca 2008 roku. Polska Organizacja Turystyczna zgłosiła trzy polskie kandydatury – Mazury, Puszczę Białowieską oraz Pustynię Błędowska. To był pierwszy etap eliminacji. W kolejnym etapie znalazło się 261 pozycji, przy czym polskimi kandydatami były Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska, na które głosowano do lipca 2009 roku. Tak zostało wybranych 71 kandydatów, spośród których 21 lipca 2009 roku wybrano 28 finalistów. Finałowa lista została wyselekcjonowana przez ekspertów oraz byłego dyrektora generalnego UNESCO – Federico Mayora. Spośród tej listy internauci wybierali swoich faworytów aż do listopada 2011 roku – 11 listopada odbył się wielki finał.
Finałowa grupa to: polskie Jeziora Mazurskie, Wodospad Aniołów z Wenezueli, kanadyjska Zatoka Fundy, niemiecki Czarny Las, Wyspa Bu Tinah jako kandydat Zjednoczonych Emiratów Arabskich, irlandzkie Moherowe Klify, Morze Martwe (wspólny kandydat trzech państw: Izraela, Jordanii i Palestyny), Park El Yunque z Puerto Rico, ekwadorskie Wyspy Galapagos, Wielki Kanion Kolorado z USA, Wielka Rafa Koralowa (wspólny kandydat Australii oraz Papui Nowej Gwinei, libańskie Jaskinie Jeita, tanzańskie Kilimandżaro, malediwski Archipelag Maledivy, Matterhorn (jako zgłoszenie Włoch i Szwajcarii), Zatoka Milforda z Nowej Zelandii, Wulkany Błotne z Azerbejdżanu, lasy Sundarbans (zgłoszone przez Indie i Bangladesz), australijska skała Uluru, włoski Wezuwiusz oraz Góra Yu Shan ( Góra Jadeitowa z Tajwanu).
Konkurs na 7 Nowych Cudów Świata miał na celu wyłonienie nowych wyjątkowych obiektów i miejsc i trzeba przyznać, że organizatorom udało się ten cel osiągnąć. Mazurskie Jeziora oczarowały ludzi z całego świata – znalazły się bowiem na jednej liście wraz z pozostałymi dwudziestoma siedmioma najpiękniejszymi miejscami na świecie i okazały się jednym z pięciu najpiękniejszych miejsc w Europie.
Polskim ambasadorem konkursu był Jacek Pałkiewicz – znany i bardzo zasłużony światowy podróżnik. Co ciekawe, twórcy konkursu wymagali, aby nad każdą zgłoszoną kandydaturą czuwał specjalny komitet wspierający. Jeziora Mazurskie miały, założony specjalnie w tym celu, dwunastoosobowy zespół powołany przez marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wsparcie zapewniły też ministerstwa oraz wiele znanych postaci ze świata polityki, nauki czy kultury. Co ciekawe, list z poparciem wysłał nawet papież Benedykt XVI.
Konkurs ten był kolejnym pomysłem fundacji. Pierwszym była lista 7 Cudów Architektury, gdzie wśród finalistów znalazł się m.in. Wielki Mur Chiński oraz statua Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Wiele państw postanowiło wziąć udział w tym przedsięwzięciu właśnie ze względu na pozytywne przesłanki płynące z pierwszego konkursu. Okazało się bowiem, że dzięki nagłośnieniu i zrobionej przy okazji reklamie, znacznie zwiększył się ruch turystyczny w miejscach, które brały udział w konkursie na Architektoniczne Cuda Świata. I tak Machu Picchu odwiedziło ponad 20% więcej turystów niż wcześniej, a Petrę w Jordanii aż 68%.
A jakie są te nowe cuda świata? 7 Nowych Cudów Świata to: Amazonia, Zatoka Ha Long, wodospad Iguaçu, wyspa Czedżu, Komodo, Park Narodowy Podziemnej Puerto Princesa i Góra Stołowa.