Dlaczego podczas inwestowania w ziemię warto korzystać z wyspecjalizowanych podmiotów
Inwestycja w ziemię może przynieść nawet do kilkudziesięciu procent zysku, jednak należy mieć świadomość, że na niedoświadczonego inwestora czeka szereg pułapek. Dlatego też, w celu ich uniknięcia, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów, co w konsekwencji pozwoli ze spokojem i satysfakcją cieszyć się z osiągniętego dochodu.
Powszechnie przyjęło się, że inwestycja w ziemię powinna być zawsze bezpiecznym i opłacalnym modelem inwestycyjnym. Jak się jednak okazuje – nie zawsze tak jest. Otóż, za taki stan rzeczy odpowiada nie rodzaj i uwarunkowania inwestycji w grunty, ponieważ temu nie można nic zarzucić, lecz ogrom podstępów, które czyhają na niewprawionych nabywców. Jak już niejednokrotnie zweryfikowało życie, nie każda działka może przynieść spodziewane zyski, nie każda będzie w przyszłości nadawała się do ponownej odsprzedaży oraz nie na każdej można będzie wybudować dom, bądź nieruchomość komercyjną. W związku z tym, decydując się na inwestycję znacznych środków w zakup gruntu, zdecydowanie lepiej udać się do specjalisty, który zweryfikuje istotne uwarunkowania nieruchomości, tym samym gwarantując nam profesjonalne doradztwo.
- Istotne czynniki, na które należy zwrócić uwagę
Wartość danej ziemi, rentowność oraz potencjał inwestycyjny zależą od szeregu czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja i bliskość podstawowej infrastruktury, ponieważ w zależności m.in. od tego, w ciągu paru lat inwestycja może przynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zysku. Istotną cechą są także uwarunkowania znajdujące się w planie zagospodarowania przestrzennego, które mówią o możliwych formach wykorzystania danego terenu. Nie bez znaczenia są również ewentualne ograniczenia zabudowy oraz stref ochronnych gruntu, czy też uciążliwości już istniejących lub planowanych w przyszłości inwestycji. Eksperci radzą, by w celu uniknięcia niespodzianek, sprawdzić także status prawny działki i dostępność mediów. W kontroli kwestii prawnych najbardziej pomocna będzie księga wieczysta, którą od kilku lat można podejrzeć przez Internet. Mając pełny numer księgi wieczystej możemy sprawdzić czy osoba, która podaje się za właściciela, faktycznie nim jest, bądź czy działka nie jest w żaden sposób obciążona. Ponadto dowiemy się, czy teren nie ma wad prawnych, które mogłyby obniżyć jego wartość, a następnie uniemożliwić skuteczną sprzedaż. Jednak przede wszystkim należy zweryfikować, czy na danej działce w ogóle będzie możliwe prowadzenie jakiejkolwiek działalności.
- Pułapki czyhające na potencjalnych nabywców
W zależności od zamiaru przeznaczenia danego gruntu możemy spodziewać się adekwatnych do niego pułapek. Mianowicie, jeżeli inwestujemy w ziemię rolną z zamiarem użytkowania jej w celach rolniczych, przeszkodą może być słaba klasa gruntu, skażenie, czy – coraz częściej brane pod uwagę – ewentualne zagrożenie powodziowe. Istotnym jest, że w ostatnich czasach działki o przeznaczeniu rolnym wielokrotnie nabywane są z myślą o ich przekształceniu na grunt budowlany, a następnie dokonaniu podziału i odsprzedaży z zyskiem. W takiej sytuacji, przed zakupem gruntu przede wszystkim powinno upewnić się, czy istnieje szansa, aby przedmiotową działkę wykorzystać na cele inne niż rolnicze, a jeśli tak to w jakim czasie.
Jednak, zdecydowanie więcej podstępów czeka na nabywcę zainteresowanego terenem budowlanym, z możliwością wykorzystania pod różnego rodzaju inwestycje, tj. od budownictwa jednorodzinnego poprzez deweloperskie, aż do działek o przeznaczeniu przemysłowym. W tym przypadku należy mieć na uwadze, że sama atrakcyjność i lokalizacja nie wystarczą. Dokładniejszej weryfikacji wymaga ogrom aspektów, a każdą analizowaną nieruchomość powinno się sprawdzić, zarówno pod kątem prawnym, jak również rzeczywistym, i to jeszcze przed wręczeniem zadatku. W przeciwnym razie, może dojść do sytuacji, kiedy owszem – staniemy się właścicielem terenu, jednak takiego, na którym nie będziemy mogli nic wybudować. Przykładowo, przeszkodą może być skomplikowany stan prawny lub brak dostępu do drogi, ale także nabycie gruntu w strefie ochronnej, czyli w obrębie np. parków narodowych, planowanych inwestycji, czy tras szybkiego ruchu. Ponadto, wcześniejsze obciążenie nieruchomości np. w postaci hipotek oraz brak planów zagospodarowania przestrzennego również nie ułatwi sprawy.
- Pomoc wyspecjalizowanych podmiotów
Coraz częściej eksperci mówią jednym głosem: z uwagi na notoryczny wzrost ryzyka, niedoświadczone osoby nie powinny samodzielnie inwestować w ziemię. Grunt obecnie nie ma jednoznacznej i niepodważalnej ceny, ponieważ jego stawka uwarunkowana jest efektywnością przyszłościowej inwestycji, potencjałem terenu oraz tym, co można na nim wybudować. Dlatego też warto zwrócić uwagę, że już w momencie kupna gruntu, należy mieć plan konkretnej zabudowy, która na nim powstanie, ponieważ w przeciwnym razie nie ma możliwości wykonania prawidłowego szacunku wartości ziemi. W konsekwencji doprowadza to do niedoszacowania terenu, a co za tym idzie do obniżenia – jeśli nie całkowitej straty – potencjalnego do osiągnięcia zysku. W związku z tym, jeżeli w tym momencie stwierdziliśmy, że wśród modeli inwestycyjnych tym najwłaściwszym jest inwestycja w ziemię to w celu uniknięcia wszelkiego ryzyka, bezwzględnie należy skorzystać z rozwiązań wyspecjalizowanych podmiotów. Bowiem, to właśnie one odpowiadają za dopasowanie optymalnej inwestycji oraz jej zakup w formie aktu notarialnego. Co więcej, przez cały czas służą radą i wsparciem w administrowaniu procesem, pielęgnacji i rozwoju terenu inwestycyjnego, realizacji formalności urzędowych, czy też w finalnej odsprzedaży gruntu. Należy mieć na względzie, że to za sprawą skorzystania z fachowej pomocy, w sposób całkowicie bezpieczny i pewny dochodzi do wzrostu wartości inwestycyjnej oraz skrócenia standardowo przyjętego czasu inwestycji w ziemię. Ponadto, warto zdawać sobie sprawę, że wyspecjalizowane podmioty to doświadczone firmy, które proponują rozwiązania unikatowe, dedykowane inwestorom o zróżnicowanych oczekiwaniach, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Z kolei, staranny dobór i selekcja gruntów, w rezultacie przyczyniają się do osiągnięcia zysku i gwarancji bezpieczeństwa finansowego klientów.
- Samodzielne ryzyko zazwyczaj się nie opłaca
Faktem stało się, że inwestycja w ziemię jest bezpiecznym oraz stabilnym modelem inwestycyjnym, który może przynieść duże zyski. Jednak pod warunkiem, że nabywcą jest doświadczony inwestor, który rozumie rynek i posiada konieczną wiedzę. Jest to obowiązek, bez którego nie ma możliwości ani osiągniecia zysku, ani też gwarancji bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku czeka brak stabilizacji, stres oraz niejednokrotnie strata dużych pieniędzy. Dlatego też w żadnym wypadku nie należy decydować się na zakup terenu bez wcześniejszej weryfikacji i dokładnego obejrzenia działki. Na niewprawionego inwestora czeka mnóstwo pułapek, zatem po co ryzykować? Zdecydowanie lepiej poprosić o pomoc wyspecjalizowany podmiot, który dzięki swojemu doświadczeniu i fachowemu doradztwie, zagwarantuje nam stabilność i spory zysk.