Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

O inwestycjach i inwestowaniu >> Zakup działki nad jeziorem Kiersztanowskim...

Zakup działki nad jeziorem Kiersztanowskim jako sposób na lokatę kapitału

Okolice Kiersztanowa mają dużą wartość inwestycyjną z uwagi na bliskość urokliwego jezioro Kiersztanowskiego i rzeki Dajny oraz związanej z nimi sfery usług hotelowo-sportowych. Poprzez Rodzinne Inwestycje można nabyć działki nieopodal  Kętrzyna i Mrągowa, które co roku przyciągają wiele osób na festiwale muzyczne i filmowe. Ten obszar Pojezierza Mrągowskiego ma istotną wartość historyczną – poza licznymi zabytkami z czasów krzyżackich znajdują się tu pozostałości Wilczego Szańca.

 Walory inwestycyjne gruntów osady nad jeziorem Kiersztanowskim

Myśląc o ulokowaniu oszczędności warto rozważyć zakup działki nad jeziorem Kiersztanowskim. Za pośrednictwem firmy Rodzinne Inwestycje można nabyć parcele ziemi o powierzchni od 1 012 m2 do 19 896 m2 z pobliskim przyłączem do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz elektrycznej. Od północy są one otoczone lasem, a od wschodu graniczą z jeziorem Kiersztanowskim, dzięki czemu istnieje okazja nabycia działek z prywatną plażą.

Zakup takiej ziemi, a następnie jej sprzedaż po roku lub kilku latach może zapewnić inwestorom dochód na poziomie 50%, a nawet 100%.  Rzeczywista wartość zbywanego gruntu zależy od wielu czynników (m.in. lokalizacji terenu, rodzaju poczynionych inwestycji podnoszących jego cenę, infrastruktury i rozwoju gospodarczego regionu), ale na podstawie cen gruntów w innych osadach nad mazurskimi jeziorami można określić szacunkową wartość takich inwestycji. Przykładowo można podać, że w osadzie nad jeziorem Zalec mającej dostęp do linii brzegowej odnotowano zysk brutto na poziomie 51% po 1,5 roku (w 2015 r.), a w Okowizna – 97% w skali 3,5 lat.

Czynniki mające kluczowe znaczenie na wartość tych gruntów można podzielić na kilka kategorii: zbiorniki wodne regionu oraz związany z nimi sektor agroturystyczny, atrakcje turystyczne Kętrzyna i Mrągowa oraz infrastruktura drogowo-kolejowa. Warto zapoznać się bliżej z każdym z nich.

  Jezioro Kiersztanowskie i rzeka Dajny

Ludzie chętnie przyjeżdżają na Mazury głównie z powodu jezior. Jednym z nich jest rynnowe jezioro Kiersztanowskie, łączące się poprzez przepływającą przez nie rzekę Dajny z jeziorem Dejnowa i Juno. W sezonie letnim ze wschodniej strony jeziora kursuje prom przewożący pasażerów do ośrodka wypoczynkowego we wsi Gizewo. Ten zbiornik wodny o powierzchni 148,6 ha posiada słabo rozwiniętą linię brzegową – od północy otacza je las, a z pozostałych stron pola, łąki i pastwiska. Wędkarze przyjeżdżają tu, by łowić w czystej wodzie występujące tu sandacze, karpie, leszcze i węgorze.

Najbliżej osady znajduje się wieś Lemburk, w pobliżu której podczas II wojny światowej znajdował się zespół radiostacji  obsługujących siedzibę Hitlera – Wilczy Szaniec. W miejscowości mieści się też zabytkowy XIX-wieczny cmentarz ewangeliczny.  W okolicy rozwija się agroturystyka – są tu liczne pensjonaty, domki letniskowe, pola biwakowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także trasy rowerowe.

Najbliższą większą miejscowością, która znajduje się zaledwie 8 km od osady nad jeziorem Kiersztanowskim jest Mrągowo. Początki tego miasta sięgają czasów krzyżackich – stąd zabytki z tego okresu, jak choćby XV-wieczny rynek. Znajdują się tu także interesujące  budowle sakralne: neogotycki Kościół św. Wojciecha (XIX w.) i prawosławna Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego wzniesiona w XIX w. jako synagoga. Z tego okresu pochodzi również ratusz wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Ciekawą budowlą jest również gmach Urzędu Miejskiego wybudowany w stylu neorenesansu holenderskiego oraz zabytkowe kamienice z początku XX w.

Mrągowo przyciąga nie tylko miłośników zabytków i aktywnego wypoczynku (spływy kajakowe, szlaki piesze, rowerowe i autokarowe).  Obecnie znane jest głównie z organizowanego tu festiwalu muzyki country – Pikniku Country. Z pasji do tej epoki na przedmieściach utworzono Mrongoville  Family Town – miasteczko stylizowane na westernową osadę z II poł. XIX w. Działa tu także Wioska Indiańska Kraina Winnetou, gdzie można obejrzeć, jak wyglądało tradycyjne życie Indian. Niesamowity klimat tego miejsca sprawia, że ludzie chcą zaznać tu relaksu i wypoczynku.

Działki nad jeziorem Kiersztanowskim mają perspektywy wzrostu wartości także z powodu bliskości Kętrzyna posiadającego wiele licznych zabytków. W pobliskim lesie znajdował się Wilczy Szaniec, ale pasjonaci historii znajdą tu także wiele zabytków z czasów założenia osady, czyli średniowiecza. Z tego okresu zachował się zamek krzyżacki leżący na Szlaku Zamków Gotyckich oraz kościół Św. Jerzego zbudowany w stylu obronnym dodatkowym murem z basztami. Na zamku działa obecnie Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W mieście znajduje się druga pod względem wielkości w Europie stajnia ze stanowiskami dla 150 koni. Malowniczy charakter miasta podkreślają także takie XIX-wieczne budowle jak zabytkowa kaplica baptystów, Stara Synagoga, neogotycki kościół św. Katarzyny,  eklektyczny ratusz, neogotycka zabytkowa loża masońska czy neogotycki budynek starostwa powiatowego.

Liczne zabytki nie są jedynym powodem, dla którego do Kętrzyna przyjeżdża wielu turystów. Organizowane są tu liczne koncerty i festiwale, jak np. Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych, a także funkcjonuje działalność kulturowa w ramach Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Ciekawą inicjatywą jest Polsko-Niemieckie Centrum Kultury im. Arno Holza, Muzeum Regionalne, a także Mazurski Ogród Sztuk (galeria sztuki).

    Infrastruktura regionu

Ziemie nad jeziorem Kiersztanowskim są wartościowym miejscem do inwestycji także z powodu komunikacji drogowej. W pobliżu znajduje się droga krajowa nr 16 (wiodąca z do Mikołajek do granicy z Litwą), droga krajowa nr 59 (Giżycko-Mrągowo-Rozogi), droga wojewódzka nr 600 (Mrągowo-Szczytno) oraz m.in. droga wojewódzka nr 591 (Mrągowo-Kętrzyn- Michałkowo – granica Rosji). W pobliżu znajduje się także linia kolejowa nr 223: Czerwonka – Ełk (poprzez m.in. Mrągowo, Mikołajki, Ełk).

Dobra komunikacja wspomaga rozwój turystyczny i gospodarczy regionu, ponieważ ułatwia nie tylko podróże osób (z kraju i zagranicy), ale także rozwijanie się usług związanych z hotelarstwem, gastronomią, aktywnym wypoczynkiem i sportem.

Artykuły z video