Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Mądrze inwestując

spełniasz marzenia

Analiza rynku >> Ziemia jako zabezpieczenie kapitału dla...

Ziemia jako zabezpieczenie kapitału dla dzieci i wnuków

Ostatnio coraz więcej osób w momencie narodzin dziecka kupuje dobre wino czy akcje, by wręczyć je dziecku w momencie ukończenia pełnoletniości. Nieco bardziej bezpieczną i zyskowną formą lokowania kapitału dla potomnych jest kupno ziemi.

Ceny ziemi w Polsce od dwóch dekad stale rosną i nic nie zapowiada, by to miało się w przyszłości zmienić. Dotyczy to zarówno gruntów budowlanych, jak i rolnych. W 1992 roku hektar roli kosztował 500 złotych. 20 lat później – już 17,4 tys. złotych. Jeszcze bardziej imponujące są ceny ziemi pod zabudowę dla dewelopera w dużym mieście. Według danych Emmerson Evaluation w 2017 roku było to w Warszawie 1900 złotych za metr, a w Poznaniu – 1000 złotych.

Na działce budowlanej zakupionej kilkanaście lat temu wiele osób zyskało nawet kilkadziesiąt czy kilkaset procent.

Wówczas ceny były dużo niższe, tak jak zainteresowanie deweloperów budową. Można pomyśleć o tym, kupując dziś działkę w pobliżu miasta. Choć obecnie może ona być tania, prawdopodobnie wraz z rozrostem aglomeracji wzrośnie zainteresowanie deweloperów gruntami w okolicy, a wtedy będzie już można dostać za nią o wiele więcej. Dotyczy to nie tylko największych polskich miast, ale też nieruchomości położonych w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych na Mazurach.

Jeśli grunt położony jest w pobliżu linii brzegowej, to tym lepiej. Ilość naturalnych zasobów przyrodniczych wysokiej jakości z czasem będzie się kurczyć. W naturalny sposób działki z dostępem do brzegu jeziora będą tylko zyskiwały na wartości.

Inwestycja mniejszego ryzyka

Pod tym względem jest to inwestycja nieco mniej ryzykowna niż inne, które cieszą się popularnością. Jak na tym tle wypada zakup płótna czy drogiego alkoholu z myślą o przyszłości dzieci czy wnuków?

  • Zakup drogiego alkoholu czy dzieła sztuki wymaga dużej wiedzy i przygotowania, by faktycznie z czasem zyskały wartość. Niekiedy znaczenie mają tu czynniki, których nie sposób przewidzieć, jak moda na określony trunek czy skandal z udziałem malarza. Wtedy może się okazać, że pieczołowicie przechowywane przez lata produkty inwestycyjne są bezwartościowe lub zyskały niewiele na wartości.
  • Dodatkowym aspektem praktycznym, o którym warto pamiętać, jest przekazanie młodemu człowiekowi u progu dorosłości takiego prezentu. 18-latek, który dostanie działkę, ma pełen wachlarz dostępnych możliwości, od założenia na niej biznesu po szybką sprzedaż. Płótno czy butelka drogiego alkoholu może natomiast być tylko kłopotem.
  • Umieszczenie ich w specjalnie do tego przystosowanych piwnicach jest dość drogie jak na możliwości nastolatka. W wynajmowanych mieszkaniach raczej nie ma warunków do przechowywania drogich i delikatnych dzieł sztuki, a brak wprawy w obchodzeniu się z nimi może obniżyć wartość. Warto brać pod uwagę również praktyczny aspekt przekazywania spadku dzieciom czy wnukom.

Jaka ziemia dla dzieci i wnuków?

Tak naprawdę rodzaj gruntów ma drugorzędne znaczenie, bo każdy ma swoje plusy.

    • Z badań przeprowadzonych przez BGŻ BNP Paribas wynika, że niemal co drugi rolnik uważa zakup ziemi rolnej za najlepszą formę oszczędzania, a co trzeci traktuje powiększenie gospodarstwa jako zabezpieczenie kapitału na przyszłość.

  • O zaletach gruntu pod zabudowę nie trzeba przekonywać, bo pozwala szybko postawić własny zakład czy hotel, jak i odsprzedać ziemię deweloperowi.

  • Działka letniskowa to również poszukiwany rodzaj terenu – nieco tańszy niż grunt pod zwykły dom, a dający miejsce do wypoczynku dla rodziny.

Dlatego, jeśli jest taka możliwość, świetnym rozwiązaniem będzie przekazanie dzieciom czy wnukom gruntów o różnym przeznaczeniu.

Ziemia dla wnuka w świetle przepisów

Przepisy dotyczące obrotu ziemi dość dynamicznie się zmieniają. Przykładowo osoby, które dysponowały hektarem pola przed wprowadzeniem prawa o ograniczeniu obrotem ziemi rolnej w 2016 roku, po nim były w o wiele lepszej sytuacji niż ktoś, kto dopiero zamierzał kupić taki grunt i nagle okazało się, że nie może tego zrobić.

W perspektywie kilkunastu lat nie da się przewidzieć, jakie ograniczenia czy ulgi zaczną obowiązywać dla poszczególnych rodzajów działek. Jeśli sytuacja zmieni się na gorsze, zawsze będzie można sprzedać ryzykowną nieruchomość przed wejściem w życie kolejnych ustaw.

Z drugiej strony może się okazać, że właściciele ziemi rolnej dostaną większe niż dziś dopłaty, a działkę letniskową łatwiej będzie przekształcić w taką pod zabudowę komercyjną. Przy takim scenariuszu wnuki kogoś, kto tanio kupił tego typu ziemię, mogłyby dodatkowo zyskać.

Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy

W przypadku ziemi inwestycyjnej ważnym plusem jest możliwość osiedlenia się na niej. Kryzys mieszkaniowy przybiera w Polsce wyjątkowo poważną formę. Wynajem dwu- lub trzypokojowego mieszkania w metropolii kosztuje często kilka tysięcy złotych; czasem więcej niż pensja młodych ludzi. Wiązanie się na całe życie kredytem często nie jest nawet możliwe przy braku stałej umowy o pracę. To poza tym duże obciążenie psychiczne, które waży później na decyzjach i stylu życia. Świadomość posiadania działki jako zabezpieczenia daje niezwykły komfort, a dla rodzin z dziećmi może być inspiracją do przeniesienia się nad mazurskie jezioro. Taka możliwość będzie najpiękniejszym prezentem, jaki może przekazać rodzic czy dziadek młodemu człowiekowi.

Artykuły z video